23 Czerwiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin
Położenie Gminy: Świętokrzyskie > Powiat Skarżyski

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9


       

PROMOCJA GMINY BLIŻYN W SŁOWACJI

Wielkość czcionki

IMG 9163W dniach 17-20 lipca 2014 r. przedstawiciele samorządu Gminy Bliżyn Wójt Gminy Mariusz Walachnia, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Rams wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Sorbin oraz Kapelą Świętokrzyskie Scyzoryki uczestniczyli w projekcie „Europa dla mieszkańców" w gminie Secianky w Słowacji. Koszty wyjazdu i pobytu naszej delegacji sfinansowała strona słowacka ze środków Unii Europejskiej. W projekcie strony Słowackiej pn. „Europejskie spotkanie partnerskich miast i Parku Smaków Europejskich" oprócz Gminy Bliżyn gościły Gmina Chies D'Alpago Bellano z Włoch, Gmina Iliny z Węgier, Gmina Lizuma Pagasta Padome z Łotwy. Gmina Secianky leży 15 km od granicy z Węgrami, 90% mieszkańców to Węgrzy a kilkadziesiąt wsi wokół w większości zamieszkałych jest przez Węgrów.
Zaproszenie dla naszej Gminy i delegacji otrzymaliśmy dzięki osobistej znajomości Pana Leszka Stecia członka Kapeli Świętokrzyskie Scyzoryki z Imre Molnarem- były attaché kulturalnym Ambasady Węgierskiej w Polsce.eu flag europe for citizens

 

Zaproszenie ( w języku angielskim)

Informacja o projekcie (język angielski)

 

Celem wizyty było poznawanie wartości i idei europejskich, kultur i tradycji ludowych innych narodów, odkrywanie walorów kulinarnych. Podczas wizyty wspaniale zaprezentowali się Kapela Świętokrzyskie Scyzoryki oraz Zespół Pieśni i Tańca Sorbin zarówno pod względem artystycznym jak i kulinarnym. Ważnym punktem wizyty były degustacje potraw z pięciu państw. Zaprezentowano nasze potrawy: chleb ze smalcem i ogórkiem, swojskie wędliny, żurek z kiełbasą, chleb żytni, placki oraz cieszące się największą popularnością nalewki. Wizyta studyjna obejmowała również wycieczkę do Budapesztu stolicy Węgier, podczas której delegacja naszej Gminy zwiedziła parlament, Zamek Królewski w Budzie oraz odbyła spacer po starym mieście. Ponadto nasza delegacja odwiedziła węgierskie wioski gdzie gościnę znalazło polskie wojsko po klęsce września 1939 r. Złożono wieńce na grobie polskiego żołnierza oraz przy tablicy pamiątkowej w kościele.
Ważnym punktem wizyty było podpisanie umowy partnerskiej w dniu 19 lipca 2014 r pomiędzy samorządem gminy Ipolyszecsenyke (Secianky Slovensko), reprezentowanym przez burmistrza Deak József a samorządem gminy Bliżyn reprezentowanym przez Wójta Gminy Mariusza Walachnię. Umowa partnerska to wstęp do nawiązania w przyszłości długofalowej wzajemnej współpracy w dziedzinie kultury, oświaty, pielęgnowania tradycji i sportu.

 

 

 

obywatel slidersuwumwsps