26 Maj 2018    |    Imieniny obchodzą: Filip, Paulina, Marianna
Położenie Gminy: Świętokrzyskie > Powiat Skarżyski

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9


       

PROMOCJA GMINY BLIŻYN NA WĘGRZECH

Wielkość czcionki

SAM 2121Z inicjatywy pana Leszka Stecia – członka Kapeli „Świętokrzyskie Scyzoryki" oraz Imre Molnara – byłego attaché kulturalnego Ambasady Węgierskiej w Polsce w lipcu br. odbył się wspólny wyjazd Kapeli, Zespołu Pieśni i Tańca „Sorbin", przedstawicieli Gminy Bliżyn i Wójta Gminy Mariusza Walachni na Słowację do Gminy Secianky, gdzie została podpisana umowa partnerska między gminami.
Występy Kapeli oraz Zespołu „Sorbin" zostały przyjęte entuzjastycznie, co zaowocowało zaproszeniem Zespołu i Kapeli tym razem na Węgry do Gminy Iliny przez Panią Wiceburmistrz Belane Veres na Dzień Święta Wsi i Festiwal Pierogów, który odbył się w dniach 29 - 30 sierpnia 2014r. W uroczystościach i Festiwalu oprócz naszej gminy uczestniczyły zaprzyjaźnione gminy z Włoch, Węgier, Łotwy, Czech i Słowacji.


Podczas trwania Festiwalu odbywał się konkurs na najlepsze pierogi, a na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne z zaprzyjaźnionych krajów, min. Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin" z Kapelą, grupy taneczne, zespoły Disco oraz dudziarze. Stoisko z naszymi potrawami było w centrum zainteresowania: chleb ze smalcem i ogórkiem, swojskie wędliny, nalewki, ciasta, ale największą atrakcją okazały się pierogi - różnego rodzaju, które znikały błyskawicznie z talerzy.
Wspomniane pierogi przygotowane przez panie z naszego zespołu okazały się dużym sukcesem. Smakowały najbardziej i wygrały w konkursie a Zespół zdobył puchar przechodni – drewnianą ozdobną łyżkę, który według regulaminu za rok na kolejnym Festiwalu Pierogów należy bronić. Z tego wynika, że Zespół nie ma wyjścia i musi za rok przyjechać do Iliny.
Wizyta na Węgrzech objęła również wycieczkę do Egeru - miasta słynącego ze wspaniałych winnic.
Koszty podróży i pobytu naszej delegacji sfinansowała strona węgierska – Gmina Iliny ze środków Unii Europejskiej. Zarówno Pan Burmistrz jak i Pani Wiceburmistrz Gminy Iliny liczą na stałą współpracę z naszą Gminą Bliżyn.

 

 

obywatel slidersuwumwsps