21 Maj 2018    |    Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
Położenie Gminy: Świętokrzyskie > Powiat Skarżyski

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9


       

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Wielkość czcionki

snTegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości oraz 96. rocznicy odzyskania przez Polskę Wolności w 1918 roku miały wyjątkowy charakter. Złożyły się na nie aż pięć zróżnicowanych uroczystości i imprez. Było na poważnie, na sportowo i rozrywkowo.                                                                                                                                  

O godz. 10. rozpoczęła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, którą sprawował ks. Tadeusz Mazur. Przed ołtarzem stanęły poczty sztandarowe Gminy Bliżyn, szkół, strażaków, kombatantów, Strzelców. Obecni byli samorządowcy z wójtem gminy Mariuszem Walachnią i przewodniczącym rady gminy Jerzym Ramsem wraz z liczną grupą radnych, delegacje szkół, strażaków i innych organizacji społecznych, a także liczna grupa mieszkańców. Wyjątkowego charakteru nabożeństwu nadała orkiestra „Perły Wincentego” w Odrowążka pod batutą Izabeli Wojcierowskiej.

Po uroczystościach kościelnych kolumna marszowa poprzedzona orkiestrą przeszła pod Pomnik Ofiar II Wojny Światowej. Po odegraniu „Mazurka Dąbrowskiego” delegacje kombatantów, władz samorządowych, organizacji strzeleckiej, strażaków złożyły wiązanki kwiatów.

Do wydarzeń sprzed 96. lat w swym wystąpieniu odniósł się wójt gminy Mariusz Walachnia. – Nasza przeszłość, naznaczona krwią i ofiarą życia wielu naszych przodków zobowiązuje nas szczególnie do dumy z polskiej kultury, tradycji i historii oraz do szczególnego myślenia o dobrym zagospodarowaniu niepodległości w każdym skrawku polskiej ziemi… Manifestujmy swój patriotyzm. Niech to święto łączy wszystkich Polaków – powiedział wójt.

Tą część także uświetnił koncert orkiestry,

Po części oficjalnej nastąpił oficjalny start „Biegu Niepodległości”, z inicjatywą organizacji którego wyszedł nasz utytułowany maratończyk Rafał Czarnecki. Zawodnicy biegli dwie pętle wokół zalew – w sumie około 5 kilometrów. Na mecie jako pierwszy zameldował się Karol Grabda (17.55,41), drugi był Damian Kutera (17.57,81) a trzeci Arkadiusz Majos (18.00,11). Puchary najlepszym wręczyli wójt Mariusz Walachnia, przewodniczący rady gminy Jerzy Rams oraz wiceprzewodniczący rady Jacek Krzepkowski.

W tym czasie w strażackiej remizie trwały rozgrywki szachowe, które zorganizował Gminny Ośrodek Kultury. Trwały też mecze finałowe w niepodległościowym turnieju piłkarskim.
W meczu o trzecie miejsce Kordian Bliżyn pokonał zespół z Sorbina 9:3, a w finale drużyna Bad Boys pokonała Kapturów 4:1. Królem strzelców został popularny „Loczek”, czyli Patryk Zygmunt. Organizatorem turnieju były Artur Bartosik i Paweł Dąbrowa.

Wieczorem w „Zameczku” odbył się koncert muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej, który poprowadziła Zofia Zamojska. Koncertowali: Krystyna Goncerzewicz, Małgorzata Mendera oraz Aureliusz Mendera.

 

 

obywatel slidersuwumwsps