23 Czerwiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin
Położenie Gminy: Świętokrzyskie > Powiat Skarżyski

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9


       

WIZYTA W GEOPARKU

Wielkość czcionki

geoparkPoznanie prezhistorii Ziemi nie musi być nudne. Przekonały się o tym, po raz kolejny, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bliżynie odwiedzając niesamowite miejsce w Kielcach - Centrum Geoedukacji kieleckiego Geoparku. Była to już kolejna grupa z Bliżyna odwiedzająca do miejsce, a powodem wizyta była prezentacja triasowych znalezisk z Bliżyna.

 

 

Dzieci wzięły także udział w warsztatach geologicznych z rozpoznawania skał, minerałów i skamieniałości. Następnie w Galerii Ziemi odbyły wędrówkę przez geologiczne dzieje Ziemi - to wspaniale przygotowana trasa z eksponatami dawnych zwierząt, których skamieniałości znajdujemy współcześnie. Na koniec wędrówki czekała „Podróż do wnętrza Ziemi” w kapsule 5D.  Wycieczkę przygotował nauczyciel przyrody - Tomasz Durlik, a po Centrum oprowadzał i „pocił się” szukając odpowiedzi na liczne pytania dzieci - kierownik Centrum Geoedukacji mgr Michał Poros.

Centrum Geoedukacji to nowoczesna placówka, należąca do Geoparku Kielce. Obiekt zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia i jest to najważniejsza atrakcja geoturystyczna na trasie „Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Inwestycja została zrealizowana ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Centrum Geoedukacji to miejsce, gdzie w przystępny sposób każdy może przyswoić wiedzę geologiczną i geograficzną, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych.  Wizyta w Centrum Geoedukacji jest świetnym wstępem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskiego, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi.  

Polecam wszystkim odwiedzenie tego miejsca - Kielce mogą się tym miejscem naprawdę pochwalić. I co ważne - zwiedzanie jest BEZPŁATNE !!! 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Adamczyk

 

 

obywatel slidersuwumwsps