27 Kwiecień 2018    |    Imieniny obchodzą: Felicja, Teofil, Zyta
Położenie Gminy: Świętokrzyskie > Powiat Skarżyski

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9


       

STRAŻACY PODSUMOWALI 2014 ROK

Wielkość czcionki

00-narada-psp3 lutego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku – Kamiennej odbyła się narada podsumowująca działania straży w 2014 roku. W naradzie uczestniczyli m.in. komendant wojewódzki PSP gen. Zbigniew Muszczak, członek zarządu województwa Jan Maćkowiak, starosta Jerzy Żmijewski, członek zarządu powiatu Anna Leżańska oraz samorządowcy z całego powiatu. Gminę Bliżyn reprezentowali wójt Mariusz Walachnia, przewodniczący rady gminy Tadeusz Łyjak, komendant gminny OSP Zdzisław Kuźdub oraz prezesi jednostek.

 

 

Rok 2014 podsumował komendant powiatowy PSP Sylwester Hamera. Jak zapowiedział komendant Hamera, jeszcze w tym roku komenda ma otrzymać wart 1,7 miliona zł. wóz ratownictwa chemicznego ze specjalistycznym wyposażeniem oraz ciężki wóz gaśniczy o wartości 900 tys. zł.

W 2014 r. skarżyscy strażacy interweniowali 939 razy co daje średnią 2,57 wyjazdów w ciągu każdego dnia. W porównaniu z rokiem 2013 liczba ta wzrosła o 61 wyjazdów czyli o 6,9% interwencji w stosunku do roku poprzedniego. W 2014 do pożarów strażacy wyjeżdżali 559 razy do miejscowych zagrożeń 358. W przypadku pożarów jest to wzrost o 119 wyjazdów natomiast w przypadku miejscowych zagrożeń spadek o 39 interwencji. Natomiast 22 razy wyjeżdżali do alarmów fałszywych spadek w porównaniu z rokiem 2013 o 19 wyjazdów. Ogółem we wszystkich zdarzeniach jakie miały miejsce w powiecie skarżyskim uczestniczyło 1302 zastępów strażackich, angażując w akcjach ratowniczych 6155 ratowników. Największa liczba zdarzeń miała miejsce w miejscowości Skarżysko-Kamienna gdzie strażacy wyjeżdżali 522 razy (282 do pożarów, 214 do miejscowych zagrożeń, 14 do alarmów fałszywych). W poszczególnych gminach powiatu skarżyskiego sytuacja pod względem interwencji straży pożarnej przedstawiała się w sposób następujący. Najwięcej zdarzeń zanotowano w gminie Bliżyn - 130. Następnie w gminie Suchedniów – 116, w gminie Łączna – 86 i gminie Skarżysko-Kościelne – 85. Najpracowitsze miesiące dla skarżyskich strażaków to marzec i kwiecień. W miesiącu marcu odnotowano 210 wyjazdów.

Podsumowując rok 2014 należy dodać, że był to rok w którym Komenda PSP wzbogaciła się o nowy sprzęt ratowniczy. Sprzętem tym jest nowy średni samochód gaśniczy na podwoziu Iveco oraz samochód operacyjny na podwoziu Hyundai, dzięki czemu użytkowany dotychczas samochód gaśniczy GBA 2,5/16 oraz operacyjny KIA mógł zostać przekazany jednostkom OSP naszego powiatu zwiększając ich potencjał ratowniczy.

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku odbyło się doroczne spotkanie, podsumowujące działania w 2014 roku. Gości witał komendant Sylwester Hamera, przybyli przedstawiciele samorządów i druhowie z jednostek ochotniczych. W zawodowej straży pracuje u nas 90 osób, większość ma stopnie podoficerskie lub oficerskie. Co trzeci pełni służbę od ponad 15 lat, ale jest też wielu młodych strażaków. Roczny budżet komendy to 6,8 miliona złotych, z tego ponad 600 tysięcy wydano na doposażenie jednostki.

Skarżyscy ratownicy w ostatnim roku wzbogacili się o dwa pojazdy - wóz bojowy przystosowany do pracy w trudnym terenie, oraz wóz dowodzenia, terenowego hyundai ix35. Ten zastąpił służącą przez 15 lat Kia Sportage.

 

 

 

obywatel slidersuwumwsps