18 Czerwiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek
Położenie Gminy: Świętokrzyskie > Powiat Skarżyski

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9


       

NIE WYPALAJ TRAW!

Wielkość czcionki

Szanowni Mieszkańcy!

W okresie wiosennym odnotowuje się wzrost liczby interwencji straży pożarnej związanych z wypalaniem traw. Na terenie powiatu skarżyskiego powstaje średnio ok. 500 pożarów rocznie. Gmina Bliżyn należy także do gmin wysoce zagrożonych tym procederem.

Efektem wypalania traw są często niekontrolowane pożary, skutkujące dużymi stratami materialnymi, a zdarza się, że także ofiarami śmiertelnymi. Celowe podpalenia traw stanowią ponad 90% wszystkich pożarów łąk i lasów

Dzieje się tak, ponieważ niestety w naszej świadomości wciąż funkcjonuje mit, że wypalanie traw poprawi jakość gleby i jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Nic bardziej błędnego! Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę.

Wypalanie traw to zjawisko niebezpieczne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla mieszkańców i obiektów budowlanych. Gęsty dym towarzyszący wypalaniu traw w pobliżu dróg, znacznie ogranicza widoczność, co może stać się przyczyną kolizji i wypadków komunikacyjnych.

Każdy pożar, a co za tym idzie każda interwencja straży pożarnej generuje koszty. Koszty gaszenia pożarów traw stanowią łącznie ogromne sumy, które pokrywane są w ostatecznym rozrachunku z Budżetu Państwa. Oznacza to, że my wszyscy, całe społeczeństwo ponosimy ciężar finansowy walki z pożarami traw.

Pamiętajmy o tym, że w świetle obowiązującego prawa, każdy kto  wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów i trzcin, podlega karze aresztu lub grzywny.

Komenda Powiatowa

Państwowa Straż Pożarna

w Skarżysku-Kam.

 

 

obywatel slidersuwumwsps