23 Czerwiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin
Położenie Gminy: Świętokrzyskie > Powiat Skarżyski

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9


       

ZAPRASZAMY NA PREMIERĘ SZTUKI "UMARLI ZE SPOON RIVER"

Wielkość czcionki

umarliZapraszamy na premierę sztuki „Umarli ze Spoon River" do Galerii na Parterze w Gminnym Ośrodku Kultury w Bliżynie. Szczegóły na plakacie.

 

Edgar Le Masters na początku XX w. był wziętym adwokatem w Chicago. Opublikowanie w 1915 r. zbioru epitafiów – napisów nagrobnych zebranych na cmentarzu domniemanego miasteczka Spoon River, przyniosło autorowi niezwykłą sławę literacką i złamało jego karierę prawniczą. Zmarł w 1950 r. w opuszczeniu, prawie w nędzy. Pozostał autorem jednej książki – antologii Umarli ze Spoon River, mimo że napisał wiele książek: powieści, biografii, poezji.
Pomysł był niezwykły. Edgar Le Masters dał przemówić swym bohaterom. Umarli mówią o życiu. Słuchamy wyznań, poznajemy skryte myśli i plątaninę ludzkich losów. Żona przemawia obok męża, dzieci obok ojca, przyjaciel obok przyjaciela, wróg obok wroga. Mówią bankierzy i włóczędzy, wyzyskiwacze i wyzyskiwani, sędziowie i sądzeni, pijacy i przyzwoici obywatele, uczeni i prostaczkowie, cynicy, wariaci, kapłani, poeci, dziwki... Każda z postaci skrywa swą własną opowieść. Wspominając młodość, miłostki, pasje i ambicje, chwile szczęścia i smutku.
Teksty odzwierciedlają wielką tajemnicę życia. Tylko wydaje się, że mówimy o umarłych, oddając im głos – słowa tekstów są skierowane do tych, którzy żyją i ciągle się mijają.
Chcemy aby widz dostrzegł optymistyczną stronę spektaklu, stronę światła.

 

 

obywatel slidersuwumwsps