23 Czerwiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Wanda, Józef, Albin
Położenie Gminy: Świętokrzyskie > Powiat Skarżyski

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9


       

PRAWOSŁAWIE W ZAMECZKU

Wielkość czcionki

Prawosławie w ZameczkuZapraszamy na wystawę Prawosławie do Gminnego Ośrodka Kultury w Bliżynie w dniu 18 kwietnia 2015 r. Więcej informacji na plakacie.

 

O AUTORACH:

TADEUSZ CZARNECKI
Urodzony 12 grudnia 1960 roku w Końskich. Studia plastyczne ukończył w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom uzyskał w 1987 roku. Studia doktoranckie w latach 1999 - 2003 odbył w Uniwersytecie Opolskim na Wydziale Historyczno - Pedagogicznym. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki obronił w 2007 roku. Tworzy w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki, fotografii. Dorobek twórczy prezentował na wystawach indywidualnych jak i zbiorowych w kraju i za granicą.
Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej.

 

 

Tak autor mówi o wystawie:

„Skąd Bieszczadzkie sacrum? Otóż, Bieszczady zawsze fascynowały, szczególnie ich specyficzny klimat, zapach, koloryt. Zapewne to i chwile z dzieciństwa zakodowały głęboko w mojej pamięci taki a nie inny ich obraz. Wakacje spędzone u babci Józefy Biłas w Bukowsku, malowniczo położona wieś, kościół z bocianim gniazdem na wieży, okno z widokiem na Bełchówkę i Dziady, drewniana skrzynia w kuchni do której nie można było zaglądać, strome zejście do potoku porośniętego dorodnymi bukami, krzak różowej piwonii, czerwonej porzeczki za domem i najprawdziwszy żuraw u Turskich. Każdego roku było to odkrywanie, poznawanie nowych miejsc i to nie tylko Bukowska.

Im dalej Bukowska tym bliżej połonin: wetlińska, caryńska. Po drodze – imponująca architektura drewnianych cerkwi w: Szczawnem, Rzepedzi, Turzańsku, Komańczy, kolejne w: Bystrem, Michniowcu, Hoszowie. Każda forma wtopiona jest w zupełnie odmienny pejzaż, a bywa, że w niektórych miejscach sceneria przypomina ilustrację wyjętą niczym z bajki. Stąd i taka moja interpretacja postrzeganej rzeczywistości. Zdecydowanie odchodzę od akademickiego portretowania architektury. Odnotowuję urodę drewnianej formy, detali, ornamentów, przekształcam na swój sposób, zachowując charakter i podobieństwo malowanego obiektu."

WŁODZIMIERZ PŁANETA

Fotografią zajmuje się zawodowo od 1986 r. Od ponad 20 lat popularyzator sztuki fotografii. Stale współpracuje jako fotograf niezależny z krakowską prasą. Ulubione tematy: krajobraz, portret charakterystyczny, akt i Kraków. Brał udział w ok. 120 wystawach, otrzymał ponad 50 nagród i wyróżnień. Od 1993 roku przez 15 lat w Krakowskim Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki prowadził autorskie Warsztaty Fotograficzne oraz Stałą Galerię Fotografii "Warsztaty Fotograficzne". Wraz z uczestnikami warsztatów zorganizował ponad 100 wystaw w kraju i za granicą. Prowadził zajęcia fotograficzne w wielu ośrodkach m.in. w MCK w Częstochowie, Gołczy, we wszystkich edycjach Festiwalu Fotografii Przyrodniczej "Natura i Krajobraz" w Krynicy, Festiwalu Fotografii Młodych w Jarosławiu a ostatnio na Uniwersytecie Prawa i Ekonomii w Dnietropietrowsku na Ukrainie. Organizował zajęcia fotograficzne z utalentowaną młodzieżą w krakowskim gimnazjum oo. Pijarów w ramach projektu "Multimedialna szkoła" i w ośrodku dla dzieci niedosłyszących, w liceum w Trzebini, prowadził szkolenia w ra-mach projektu aktywizacji zawodowej i likwidacji bezrobocia krakowskiego ośrodka MOPS. Prowadził w 2013 r. kursy fotografii cyfrowej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates. Obecnie zajęcia "Warsztaty Fotograficzne w Krakowie" odbywają się w centrum miasta, w pracowni przy ul. Wiślisko 12 i Księgarni BONA przy ul. Kanoniczej. Komisarz i organizator 49 Otwartych Plenerów Fotograficznych we wsi Mostki i Pacanowie, organizator corocznych plenerów w Pradze , Budapeszcie, Kijowie i Wenecji, kierownik trzynastu wypraw fotograficznych do północnej Skandynawii, na archipelag Lofotów, na Wyspy Owcze, Islandię a ostatnio do Szanghaju, Nowego Jorku i Waszyngtonu. Współtworzy działającą w Krakowie fotograficzną grupę twórczą CZAS-B. Redaktor założyciel i właściciel ukazującego się w latach 2001 - 2003 roku Biuletynu Informacyjnego "Warsztaty Fotograficzne". Przewodniczący jury ogólnopolskich konkursów fotograficznych: "Kliszożercy" 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 i w 2012 r. - Akademia Ekonomiczna - Kraków , "Nagrobki i krzyże cmentarne" - 2003 - Muzeum Historii Fotografii i Muzeum Archidiecezjalne - Kraków, Małopolskie Prezentacje Młodej Fotografii "Muzyka, muzyka" - 2006, "Taka moja Polska" - 2008 - Staromiejskie Centrum Kultury - Kraków, "Talent 2008 i 2009"- Wadowice, "Portret naukowca" - 2008, 2009, 2010 - Urząd Marszałkowski - Kraków, "Kieleckie inaczej" - Kielce 2009, Ogólnopolski Konkurs Fotografii "Wszystkie Dzieci Świata" - Pacanów 2011. Od 1998 r. prowadzi w Krakowie Studio Fotografii Użytkowej "F-Z".

 

 

obywatel slidersuwumwsps