26 Maj 2018    |    Imieniny obchodzą: Filip, Paulina, Marianna
Położenie Gminy: Świętokrzyskie > Powiat Skarżyski

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9


       

UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE NA BRZASKU

Wielkość czcionki

00-1brzask01W niedzielę 28 czerwca przy zbiorowej mogile na Brzasku odbyły się obchody 75. rocznicy Rozstrzelania Polskich Patriotów na Brzasku. Tegoroczne obchody miały wyjątkowy charakter, co podkreślał udział Kompanii Honorowej Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz udział orkiestry wojsk lotniczych z Radomia. Uczestniczyli w nich przedstawiciele naszej gminy  z pocztem sztandarowym.

 

 

Mszę św. w intencji pomordowanych koncelebrował ks. Dariusz Konieczny w towarzystwie m.in. ks. Tadeusza Mazura, po niej okolicznościowe przemówienia wygłosili starosta skarżyski Jerzy Żmijewski oraz parlamentarzyści. Odczytany został Apel Poległych, żołnierze oddali salwę honorową, po czy m delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

W uroczystości brała udział delegacja naszej gminy z pocztem sztandarowym: Aleksandra Milanowska, Monika Sokołowska oraz Krzysztof Jurek oraz wójt gminy Mariusz Walachnia i wiceprzewodniczący rady gminy Jacek Krzepkowski.

Przypomnijmy:
29 czerwca 1940 r. w lesie Brzask pod Skarżyskiem hitlerowska policja dokonała masowej egzekucji 760 osób – mieszkańców Kielecczyzny. Wśród zamordowanych na Brzasku znaleźli się członkowie organizacji „Orła Białego”, których hitlerowcy nie zdołali ująć przed egzekucją na Borze w lutym 1940 r. oraz chłopi z Królewca aresztowani w czasie obławy na oddział majora Henryka Dobrzańskiego-Hubala, a także osoby z różnych stron Kielecczyzny więzione wcześniej w hitlerowskich więzieniach i aresztach w Kielcach, Sandomierzu, Pińczowie, Starachowicach i Iłży. Na miejsce egzekucji ofiary dowożone były ze skarżyskich szkół powszechnych nr l i nr 2 zamienionych na tymczasowe więzienia, a także bezpośrednio z więzienia w Kielcach. Sprawcami tej makabrycznej zbrodni byli funkcjonariusze urzędu komendanta policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w Radomiu oraz funkcjonariusze hitlerowskiej policji z Krakowa.

 

 

 

 

 

obywatel slidersuwumwsps