IMG 7131Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Przemienienia Pańskiego w Odrowążku zakończyła realizację zadania publicznego pn.: „TURYSTYKA + MUZYKA – UŻYWKI = aktywny, wesoły i zdrowy WYPOCZYNEK dzieci i młodzieży z terenu Gminy Bliżyn", które było współfinansowane ze środków otrzymanych z Gminy Bliżyn.
Głównym celem zadania publicznego było zapobieganie patologiom i używkom wśród dzieci i młodzieży poprzez organizację wspólnego wypoczynku, realizację programów profilaktycznych i zajęć muzycznych oraz kształtowanie aktywnych postaw. W realizacji zadania publicznego uczestniczyła 25-osobowa grupa dzieci i młodzieży z terenu Gminy Bliżyn.
W dniach: 22-26 sierpnia 2016 r. beneficjenci projektu uczestniczyli w 5-dniowym wyjeździe na Słowację (Spiska Nowa Wieś, Słowacki Park Narodowy).

Bardzo ważny element wyjazdu stanowiła realizacja programu profilaktycznego, ukierunkowanego na kształtowanie postaw prozdrowotnych wobec palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków, wskazywanie negatywnych i szkodliwych skutków uzależnień oraz poszukiwanie alternatywnych zajęć. Jedno z tych zajęć stanowiły wspólne, turystyczne wyprawy do Słowackiego Raju, wśród których znajdowały się urokliwe trasy: Przełom Hornadu (sł. Prielom Hornádu) - wzdłuż rzeki Hornad, Klasztorna Roklina (sł. Kláštorská roklina) z wodospadami oraz Klasztorzysko (sł. Kláštorisko) - rozległa polana w centrum Słowackiego Raju z ruinami klasztoru kartuzów z przełomu XIII i XIV stulecia. Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła uczestnikom projektu na zwiedzanie słowackich zabytków Spisza (sł. Spiš), m.in.: Kościół św. Jakuba w Lewoczy (sł. Levoča), który jest największym gotyckim kościołem na Słowacji, posiadającym najwyższy gotycki ołtarz na świecie. Jego autorem jest znany rzeźbiarz okresu gotyku: Mistrz Paweł z Lewoczy. Wysokość ołtarza wynosi 18,62 m. Uwagę przyciągały także inne zwiedzane obiekty sakralne, tj.: Sanktuarium Matki Boskiej w Lewoczy oraz romańsko-gotycka Katedra Św. Marcina, stanowiąca najcenniejszy budynek Spiskiej Kapituły (sł. Spišská Kapitula).

 
Kolejnym alternatywnym zajęciem, wynikającym z realizowanego podczas wyjazdu - programu profilaktycznego - było wspólne muzykowanie. Uczestnicy projektu zaprezentowali swe muzyczne umiejętności w słowackich Kościołach: w Smiżanach (sł. Smižany) oraz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Spiskiej Nowej Wsi (sł. Spisšká Nová Ves). Mieszkańcy zgromadzeni na mszach św. z entuzjazmem powitali polską/bliżyńską młodzież, a ich muzyczny repertuar nagrodzili licznymi brawami.
W dość obszernym programie wyjazdu nie zabrakło miejsca na inne integracyjne zajęcia jak np. gra w siatkówkę, koszykówkę, bilard, piłkarzyki oraz wspólne przygotowywanie posiłków.
Realizacja zadania publicznego, łącząc ww. elementy - przyczyniła się do zwiększenia poziomu świadomości wśród młodych mieszkańców Gminy Bliżyn nt. uzależnień i ich skutków oraz wskazała, że są inne, aktywne i twórcze sposoby na zagospodarowanie wolnego czasu z pożytkiem, zarówno dla siebie, jak i otaczających nas osób. Pozostaje mieć nadzieję, że osiągnięty cel zadania publicznego będzie trwały, a Gminę Bliżyn będą zamieszkiwać aktywni i pozbawieni uzależnień obywatele.

 

 

IMG 7102

 

IMG 7107

 

IMG 7111

 

IMG 7113

 

IMG 7130

 

IMG 7131

 

IMG 7165

 

IMG 7178

 

IMG 7200

 

IMG 7265

 

IMG 7384

 

 

IMG 7402

 

IMG 7411

informator

    Archiwum

 

sens odpady

Gminny Ośrodek Kultury

Gminny Osrodek Pomocy Społecznej w Bliżynie

Logo ARR w 1s

CAF w Urzędzie Gminy w Bliżynie

 

2014-10-07 MIR - Banner 300x250

Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej

umws ws baner sipws1

geoportal

wlodawa btn

 

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9

obywatel sliderŚwiętokrzyski Urząd WojewódzkiUrząd MarszlkowskiPowiat Skarżyski