01W sobotę, 27 sierpnia 2016 r. odbył się VI Parafialny Spływ Kajakowy zorganizowany przez Parafię św. Ludwika w Bliżynie. Uczestniczyły w nim 32. osoby z Gminy Bliżyn i okolic oraz z Sosnowca i Rudy Śląskiej. Najmłodszą uczestniczką była 6.letnia Julia, której nie straszna była wyprawa Pilicą. Wspaniałą przygodę wodną rozpoczynała Msza święta w kościele pw. św. Ludwika, którą odprawił nowy wikariusz – ksiądz Łukasz Madej.

 

 

Po udzielonym błogosławieństwie zebrani wyruszyli busem do Inowłodza, gdzie rozpoczynał się spływ. Niektórzy z bliżyńskich kajakarzy, dnia 30 czerwca 2016 r. kończyli tu spływ płynąc przez Spałę z Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Na Pilicę spuszczono 16 kajaków. Rześka bryza rzeki dawała ukojenie rozgrzanej letnim słońcem skórze ludzkiej, a promienie słoneczne wydobywały z otoczenia barwy – soczystą zieleń i żółć liści oraz przybrzeżnych kwiatów. Delikatny błękit nieba i szaroniebieski odcień wody dodawały kolorytu rzecznemu krajobrazowi. Ciszę przerywał jedynie co jakiś czas piękny śpiew ptaków, szum rzeki i rytmiczne chlapanie wioseł kajakarzy.

 

Z relacji osoby, która uczestniczyła w nim pierwszy raz wynika, że: Nie jest to lekkie przedsięwzięcie, ale fascynujące. Przepłynięcie tak wielu kilometrów jest wspaniałą odskocznią od codzienności oraz świetną zabawą”.

 

Spływ był doskonałą okazją do podziwiania pięknej natury otaczającej Pilicę oraz drzew, które niejednokrotnie były przeszkodą dla kajakowiczów.

 

Uczestnicy spływu przepłynęli około 23 km dopływając do Domaniewic. Rozpalono tu ognisko oraz pieczono kiełbasę. Dodatkowymi atrakcjami były mecz siatkówki oraz kąpiel
w rzece. Wszystkim dopisywał świetny humor.

 

Słoneczna pogoda, niezwykłe krajobrazy nad Pilicą oraz wspaniała atmosfera na długo pozostaną w pamięci osób biorących w spływie.

 

Podziękowania należą się: księdzu Łukaszowi Madejowi - za przewodnictwo duchowe, Romanowi Falarowskiemu - za organizację i księdzu Tadeuszowi Mazurowi - za zachęcanie do uczestnictwa w spływie.

 

Za rok wyruszymy ponownie!

 

Anita Banaś

01

02

03

 04

 

 

informator

    Archiwum

 

sens odpady

Gminny Ośrodek Kultury

Gminny Osrodek Pomocy Społecznej w Bliżynie

Logo ARR w 1s

CAF w Urzędzie Gminy w Bliżynie

 

2014-10-07 MIR - Banner 300x250

Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej

umws ws baner sipws1

geoportal

wlodawa btn

 

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9

obywatel sliderŚwiętokrzyski Urząd WojewódzkiUrząd MarszlkowskiPowiat Skarżyski