01 Kopiowanie13 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej odbyła się kolejna konferencja historyczna dla nauczycieli i uczniów. Prelegentami byli: prof. Wojciech Iwańczak z Akademii Ignatianum w Krakowie, Marcin Medyński z Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w  Skarżysku - Kamiennej, Piotr Kołodziejski z Muzeum im. Orła Białego i Roman Falarowski - nauczyciel historii w Zespole Szkół  w Bliżynie.

Uczestnicy mogli usłyszeć o „prawdziwej historii Jana Husa” i skonfrontować wiedzę znaną ze źródeł z epoki z tym, co zawierają podręczniki historii; poznać pocztówki z okresu I wojny światowej -wysyłane przez żołnierzy z frontu; działania edukacyjne i wystawowe Muzeum Orła Białego w związku z imprezami, rocznicami i uroczystościami patriotycznymi oraz działania podejmowane w zakresie kultywowania historii regionalnej w gminie Bliżyn.

Konferencję urozmaiciła swoimi występami artystyczno - patriotycznymi schola „Astra Dei” z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w  Sorbinie, zaś w nawiązaniu do wykładu Romana Falarowskiego dotyczącego kultury regionalnej, wystąpiła kapela z Zespołu Pieśni i Tańca „Sorbin” oraz para taneczna z tego zespołu Paulina Kucewicz i Zygmunt Wiśniewski. Zatańczyli  oni polkę i oberka, a na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. „Lipka”.

Wszystkim zebranym występy bardzo się podobały, co wyrazili gromkimi brawami.

Agnieszka Więckowska

Zdjęcia: Zbyszek Biber

7 Kopiowanie

10 Kopiowanie

12 Kopiowanie

15 Kopiowanie

16 Kopiowanie

19 Kopiowanie

20 Kopiowanie

30 Kopiowanie

31 Kopiowanie

informator

    Archiwum

 

sens odpady

Gminny Ośrodek Kultury

Gminny Osrodek Pomocy Społecznej w Bliżynie

Logo ARR w 1s

CAF w Urzędzie Gminy w Bliżynie

 

2014-10-07 MIR - Banner 300x250

Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej

umws ws baner sipws1

geoportal

wlodawa btn

 

obywatel sliderŚwiętokrzyski Urząd WojewódzkiUrząd MarszlkowskiPowiat Skarżyski