19 Czerwiec 2018    |    Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna
Położenie Gminy: Świętokrzyskie > Powiat Skarżyski

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9


       

PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Wielkość czcionki

wykleciPrzez lata o nich milczano, po wojnie komuniści zwalczali ich w sposób bezwzględny. Dziś, choć o nich mówi i pisze się coraz więcej, nadal wzbudzają kontrowersje. Dla jednych bohaterowie - dla innych pospolici bandyci. Prawda leży zapewne gdzieś pośrodku, ale trzeba o tym mówić, o skomplikowanej powojennej historii Polski. Temu właśnie celowi służą takie konferencje, jak ta, która 11 września odbyła się w Sorbinie. Poprzedziła ją modlitwa pod obeliskiem upamiętniającym mieszkańca tej miejscowości por. Szczepana Boczka, zamordowanego w Katyniu.

Później nabożeństwo w intencji Ojczyzny i walczących o Nią odprawił ks. proboszcz Sławomir Spychaj. Wzięły w nich udział poczty sztandarowe parafii, OSP i miejscowej szkoły, wójt gminy Mariusz Walachnia, kombatanci i młodzież szkolna, a także rodzina por. Boczka oraz mieszkańcy Sorbina.
Później w imieniu organizatorów powitał Roman Falarowski, a Arkadiusz Kutkowski z IPN - Delegatura w Radomiu otwprzył wystawę "Bić się do końca".
W szkole uczestników sesji popuralno - naukowej powitała dyrektor szkoły Bożena Święs, dr Krzysztof Busse z IPN w Radomiu wygłosił prelekcję na temat Żołnierzy Wyklętych, a Roman Falarowski mówił o życiu i działalności pochodzącego ze Zbrojowa Wacława Borowca "Niegolewskiego". Projekcię multimedialną zatytułowaną "Akcja na więzienie kieleckie rozpoczęła się w Bliżynie" przedstawili absolwenci naszych szkół, a całość uświetnił zespół "Sorbin" przy akompaniamencie Dariusz Figarskiego.

 

 

 

obywatel slidersuwumwsps