17 Listopad 2018    |    Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz
Położenie Gminy: Świętokrzyskie > Powiat Skarżyski

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9


       

Położenie

Wielkość czcionki

Gmina Bliżyn położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego znajduje się w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz zalicza się do sfery ochronnej Suchedniowsko – Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Klimat lokalny i mikroklimaty obszaru Bliżyna cechują na ogół korzystne warunki klimatyczno – zdrowotne.

 

Sąsiaduje z gminami: Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Zagnańsk, Stąporków, Chlewiska i Szydłowiec.

 

Gmina zajmuje obszar 141 km2, na którym mieszka ok. 8.300 osób. Gmina podzielona jest na 23 sołectwa. Stolicą Gminy jest Bliżyn, tu mieści się siedziba władz samorządowych, Ośrodek Zdrowia, Gminny Ośrodek Kultury, Ochotnicza Straż Pożarna, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.


Bliskość węzła kolejowego Skarżysko- Kamienna i jego dobre połączenie z Bliżynem daje możliwość dotarcia koleją do niemal każdego dużego ośrodka w Polsce. Gmina ma rozbudowaną sieć dróg oraz dobre połączenie z drogą krajową Kraków – Warszawa. Przez gminę przebiega droga krajowa nr 42 Namysłów-Radomsko-Końskie – Skarżysko-Kamienna- Rudnik. Dojazd do poszczególnych sołectw stanowią drogi powiatowe i gminne.

 

 

 

obywatel slidersuwumwsps