01 KopiowanieW dniach: od 13 do 16 sierpnia 2018 r. dzieci i młodzież z terenu Gminy Bliżyn uczestniczyli w wyjeździe turystycznym na Litwę, zorganizowanym przez Parafię Rzymsko-Katolicką p.w. Przemienienia Pańskiego w Odrowążku. Powyższy wyjazd odbywał się w ramach zadania publicznego pn.: „Wolność od uzależnień - naszą siłą. Realizacja programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Bliżyn”, które współfinansowane jest ze środków otrzymanych z Gminy Bliżyn, a jego głównym celem jest przeciwdziałanie alkoholizmowi i przemocy oraz zagospodarowanie czasu wolnego beneficjentów projektu.

W roku obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - beneficjenci projektu odwiedzili Wilno - miasto uznawane za kolebkę polskiej kultury kresowej i dziedzictwa historycznego, które w wyniku powojennych przeszeregowań granicznych, zostało na trwałe odłączone od naszego kraju. Wyjazdowi towarzyszyło zwiedzanie urzekających miejsc stolicy Litwy, za którą tak tęsknił Adam Mickiewicz w swoim poemacie: ,,Pan Tadeusz”, m.in.: Katedra z kaplicą św. Kazimierza Jagiellończyka, gdzie znajdują się relikwie patrona Litwy i królewicza z rodu Jagiellończyków, Kościół św. Ducha w stylu rokoko oraz barokowy Kościół św. Kazimierza. Uczestnicy projektu zwiedzili również Kościół św. Teresy, Kościół św. Anny, Kościół św. Michała, Kościół św. Katarzyny oraz wileńskie cerkwie: Cerkiew św. Ducha i Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Wilno jest ogromnym ośrodkiem religijnym, a jednym z symboli wileńskich jest Ostra Brama, stanowiąca najcenniejszy skarb Wilna z jej słynącym z cudów i łask - obrazem Matki Miłosierdzia. To właśnie Ona w szczególny sposób przyciąga turystów i pielgrzymów z całego świata. Beneficjenci projektu uczestniczyli we Mszy Św., odprawionej w Kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie przez Księdza Proboszcza - Wincentego Chodowicza, którą uświetnili grą na instrumentach i śpiewem.

Piękną panoramę Starego Miasta - uczestnicy wyjazdu mogli obejrzeć z Góry Trzykrzyskiej, na której znajduje się symbol chrześcijaństwa tego miasta - Trzy Krzyże Wiwuskiego. Dzieci i młodzież byli także w miejscu objawień Św. Faustyny, tj. w jej klasztornym domu w Antokolu.

Kolejnym miejscem, które wywarło na uczestnikach projektu - ogromne wrażenie, był Kościół św. Piotra i Pawła, stanowiący jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Wilna, spośród barokowych budowli. Dodatkowo dzieci i młodzież, wśród których znajdują się członkowie Parafialnej Orkiestry Dętej „Perły Wincentego” - mieli przyjemność zagrać i zaśpiewać podczas Mszy Św. odprawionej dla Polaków w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy Św. zagrali krótki koncert dla zgromadzonych rodaków mieszkających na Litwie, którzy z entuzjazmem przywitali młodzież z Polski (Gminy Bliżyn). Tego samego dnia: 15 sierpnia, beneficjenci projektu wzięli udział w uroczystościach w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Trokach. Tam również zagrali podczas Mszy Św. dla Polaków oraz w uroczystym pochodzie ulicami miasta ku czci Matki Boskiej Zielnej. Dla uczestników wyjazdu było to niezwykłe wydarzenie, ponieważ w tak pięknych miejscach, a w dodatku w dniu święta ofiarowanego Matce Bożej – mogli zaprezentować swoje talenty oraz promować Gminę Bliżyn i Parafię Odrowążek.

Dodatkowo, na ta trasie wycieczki znalazł się Zamek w Trokach, położony na jeziorze Galwe, stanowiący ważną atrakcję turystyczną Litwy.

Przemierzając wileńskie uliczki beneficjenci projektu spotykali ślady upamiętniające pobyt Adama Mickiewicza, m.in. miejsca jego pobytu i zamieszkania oraz pomnik wieszcza. Przedstawia on poetę opartego na pękniętej kolumnie symbolizującej Ojczyznę, którą musiał opuścić. Młodzież chętnie głaskała Mickiewicza po stopie (a właściwie jego pomnik), gdyż dowiedziała się, że każdy, kto to zrobi, będzie lepiej pisał. Kolejnym miejscem związanym z Mickiewiczem było więzienie w klasztorze bazylianów, w którym wieszcz przebywał przez 6 miesięcy. Przeżycia z tego okresu zainspirowały go do napisania III części ,,Dziadów”.

Podczas wyjazdu łatwo było dostrzec, że Polacy mieszkający na Litwie pielęgnują ojczysty język i tradycje, dzięki czemu ślad po Polakach nigdy tam nie zaginie. Wielu naszych rodaków poległo w walce na tych terenach. Doceniając dar wolności, którą cieszymy się dzięki poświęceniu poprzednich pokoleń - na trasie zwiedzania nie mogło zabraknąć dwóch wielkich cmentarzy polskich bohaterów: Cmentarz na Rossie - jeden z czterech polskich nekropolii narodowych (tam znajduje się m.in. mauzoleum Matka i Serce Syna oraz spoczywa rodzina Marszałka J. Piłsudskiego) i Kwatera Żołnierzy polskich, poległych w latach 1919-1921 (na Cmentarzu na Antokolu).

Dodatkowo, udział w programach profilaktycznych ukierunkowanych na przeciwdziałanie alkoholizmowi i przemocy - wzmacniał wśród uczestników projektu dążenie do bycia wolnym od wszelkich uzależnień.

Realizacja zadania publicznego, łącząc ww. elementy - przyczyniła się do zwiększenia poziomu świadomości wśród młodych mieszkańców Gminy Bliżyn w zakresie uzależnień i ich skutków oraz wskazała, że są inne, aktywne i twórcze sposoby na zagospodarowanie wolnego czasu z pożytkiem, zarówno dla siebie, jak i otaczających nas osób.

Aneta Smulczyńska

IMG 8559 Kopiowanie

IMG 8561 Kopiowanie

IMG 8567 Kopiowanie

IMG 8578 Kopiowanie

IMG 8582 Kopiowanie

IMG 8613 Kopiowanie

IMG 8686 Kopiowanie

IMG 8693 Kopiowanie

IMG 8699 Kopiowanie

01 Kopiowanie

IMG 8741 Kopiowanie

IMG 8756 Kopiowanie

IMG 8829 Kopiowanie

IMG 8833 Kopiowanie

IMG 8912 Kopiowanie

IMG 8994 Kopiowanie

IMG 8997 Kopiowanie

IMG 9001 Kopiowanie

IMG 9004 Kopiowanie

IMG 9022 Kopiowanie

IMG 9027 Kopiowanie

IMG 9028 Kopiowanie

IMG 9039 Kopiowanie

IMG 9040 Kopiowanie

IMG 9069 Kopiowanie

IMG 9070 Kopiowanie

IMG 9101 Kopiowanie

IMG 9107 Kopiowanie

IMG 9318 Kopiowanie

IMG 9350 Kopiowanie

IMG 9373 Kopiowanie

IMG 9374 Kopiowanie

 

informator

    Archiwum

 

sens odpady

Gminny Ośrodek Kultury

Gminny Osrodek Pomocy Społecznej w Bliżynie

Logo ARR w 1s

CAF w Urzędzie Gminy w Bliżynie

 

2014-10-07 MIR - Banner 300x250

Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej

umws ws baner sipws1

geoportal

wlodawa btn

 

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9

obywatel sliderŚwiętokrzyski Urząd WojewódzkiUrząd MarszlkowskiPowiat Skarżyski