Plan Odnowy Miejscowości Zagórze na lata 2010-2018
Sołectwo Zagórze zamieszkuje 116 mieszkańców.(stan na 21.12.2023 ) Sołectwo położone we wschodniej części gminy Bliżyn. Powierzchnia sołectwa wynosi 763 ha.
Sołtysem sołectwa Zagórze w kadencji 2015-2019 był Zbigniew Karnecki ; od roku 2019 - nadal Robert Borowiec
Wieś Zagórze nie posiada historii sięgającej daleko w przeszłość. W okresie przedwojennym teren został rozparcelowany i podzielony na działki. Unikalne walory klimatyczno-przyrodnicze tego terenu sprawiły, że w roku 1928 powstał rządowy projekt luksusowego Uzdrowiska Sportowo-Klimatycznego pod nazwą „Bliżyn", którego autorem był znany architekt, Andrzej Boni. Miały tu powstać obiekty do uprawiania większości ówczesnych dyscyplin olimpijskich. Znajdować tu się miały m.in. basen do treningów regatowych, boisko futbolowe, bieżnie, strzelnice, korty, kryte pływalnie, tor saneczkowy, lodowisko oraz stadion dla igrzysk olimpijskich. Wspomniane wyżej walory terenowo-klimatyczne sprzyjały temu przedsięwzięciu, ponieważ jedynie tutaj znaleziono odpowiednie warunki do uprawiania wszystkich dyscyplin w jednym miejscu. Plany przewidywały również budowę rynku i ratusza, stąd wszystkie drogi i leśne dukty przecinają się pod kątem prostym.
Na przełomie XIX w. przez Zagórze prowadziła kolejka dowożąca drewno do tartaku w Bliżynie. Tor kolejki przecinał rzeczkę Kretków (dopływ Bernatki), przez którą poprowadzony był most. Dziś po kolejce pozostał tylko nasyp, służący turystom jako leśny dukt, a po moście pozostały jedynie dwa filary.
Zagórze to również miejsce martyrologii. 29 czerwca 1940 roku w zagórzańskim lesie rozstrzelano 760-ciu członków konspiracyjnej organizacji „Orzeł Biały". Corocznie w rocznicę tych tragicznych wydarzeń, w tym cichym, leśnym zakątku, pod pomnikiem pomordowanych, odbywa się msza święta poświęcona pamięci ofiar – patriotów z całego województwa, m.in. z Kielc, Buska Zdroju, Sandomierza, Opatowa.
Rejon Zagórza to głównie piękne widoki, czyste powietrze, piękne lasy zajmujące północny stok Białej i Czerwonej Góry.
Okolice Zagórza doskonale nadają się do celów rekreacyjnych i sportowych – turystyki pieszej i konnej oraz kolarstwa przełajowego a zimą narciarstwa biegowego. Pagórkowata okolica i lasy wykorzystywane są zimą do biegów i wycieczek narciarskich.