W Mroczkowie 4 grudnia, z inicjatywy emerytowanych górników Wacława Pejsa i Wiesława Kwapisza świętowano Barbórkę – tradycyjne święto górników. Mszę św. w intencji górników i ich rodzin odprawił ks. proboszcz Krzysztof Sieczka, w wzięli w niej udział licznie mieszkańcy okolicy, a także wójt Mariusz Walachnia, przewodniczący rady gminy Tadeusz Łyjak i dzielnicowy Emil Sadza.
Ks. proboszcz przypomniał, że w XIX wieku do kościółka św. Rocha w Mroczkowie w dniu św. Barbara, dwa razy w roku tj. 16 sierpnia i 4 grudnia, pielgrzymowali hutnicy i górnicy z parafii Odrowąż.
Data Barbórki jest wybrana nieprzypadkowo. Święto to obchodzone jest ku czci świętej Barbary z Nikomedii, patrona trudnej pracy i dobrej śmieci. Choć powszechnie kojarzy się ze świętem górników, to jednak świętują ją również inne zawody wydobywające kopaliny. Święta Barbara była męczennicą i żyła na przełomie III i IV wieku. Święto Barbórki pojawiło się w połowie XVIII wieku w Tarnowskich Górach. Początkowo była to głównie uroczystość religijna, związana z uroczystymi galami górników. Z czasem święto 4 grudnia zostało wzbogacone o wiele świeckich zwyczajów.