Dzieci i młodzież z Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego w Odrowążku aktywnie biorą udział w działaniach projektu pt.: „Wolontariat - szansą na lepsze jutro”, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
W dniach 19 - 24 sierpnia 2018 r. beneficjenci projektu uczestniczyli w 6-dniowym wyjeździe edukacyjno-integracyjnym w góry: Tatry, Zakopane i okolice, który sprzyjał wspólnej integracji i interesującym wyprawom. Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła uczestnikom projektu na podróżowanie górskimi szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego, a pierwszym z nich była wyprawa na Gęsią Szyję przez Rusinową Polanę. Oba miejsca słyną z interesującej panoramy na rejon Tatr Bielskich oraz Tatr Wysokich, z Lodowym Szczytem i Gerlachem na czele. Na podziwianie panoramy Tatr pozwoliła również wyprawa na Butorowy Wierch i Gubałówkę. Niesamowitych wrażeń dostarczył przejazd nowoczesną koleją linową na Kasprowy Wierch - najwyżej położoną górę w Polsce (1987 m n.p.m.), z której rozciągają się fantastyczne, rozległe widoki na panoramę Tatr. Uczestnicy wyprawy, pokonując długą: 8-km trasę, dotarli także nad Morskie Oko - największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku, słynące z niesamowitych widoków rozciągających się na Tatry Wysokie i szczyt: Rysy. Przepiękne krajobrazy, od których trudno było oderwać wzrok - zostały uwiecznione na licznych fotografiach z wyjazdu.
Podczas pobytu na Podhalu młodzi turyści obserwowali życie górali i dostrzegali aktywną współpracę lokalnej społeczności oraz wzajemną integrację przyczyniającą się do rozwoju okolicy. Uwagę przyciągało pielęgnowanie tradycji, m.in. regionalne produkty i góralskie stroje, które można było dostrzec szczególnie na Krupówkach - reprezentacyjnej ulicy w Zakopanem. Uczestnicy projektu mieli także okazję do podziwiania występów zespołów folklorystycznych podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, zorganizowanego w Zakopanem. Ciekawe doświadczenie stanowiło podróżowanie szlakiem podhalańskich świątyń, wśród których znalazły się: Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej - królowej Tatr, Kaplica na Jaszczurówce zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza - twórcę stylu zakopiańskiego, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik. Na trasie górskich spacerów znalazła się także Pustelnia Św. Brata Alberta - niewielki drewniany budynek w klasztorze Sióstr Albertynek na Kalatówkach.
Na odpoczynek i relaks po długich, górskich wyprawach, pozwoliły wizyty w parkach wodnych, takich jak: Chochołowskie Termy i Terma Bania. Liczne wodne atrakcje i zjeżdżalnie sprawiły dzieciom i młodzieży wiele radości.
W dość obszernym programie wyjazdu nie zabrakło miejsca na działania edukacyjne, podczas których beneficjenci projektu we współpracy z Trenerem, pracowali nad koncepcją Klubu Aktywnego Wolontariusza i akcji wolontariackiej (omawiano pomysły zgłaszane przez uczestników, dyskutowano nad wyborem kierunków i metod działania, planowano indywidualne oraz wspólne inicjatywy, itp.).
Bazując na dotychczasowych przygotowaniach oraz chęci do działania – uczestnicy projektu przystępują do realizacji w lokalnym środowisku akcji wolontariackiej, prowadzonej pod hasłem: „Razem dla dobra wszystkich”.
Powyższy wyjazd edukacyjno-integracyjny został zorganizowany i sfinansowany ze środków projektu pt.: „Wolontariat - szansą na lepsze jutro”.
Aneta Smulczyńska