Szanowni Mieszkańcy Gminy Bliżyn!
W dniu 16 kwietnia 2019 roku uczestniczyłem w naradzie poświęconej problematyce wypalania traw pod hasłem „STOP POŻAROM TRAW – ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA”. Naradę zorganizował i przeprowadził Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej.
Z wielkim zażenowaniem i wypiekami na twarzy wysłuchałem informacji, że proceder wypalania traw jest szczególnie wysoki na terenie mojej gminy, Gminy Bliżyn. Na ogólną liczbę 204 pożarów na terenie powiatu skarżyskiego na dzień 10 kwietnia 2019 roku, na terenie Gminy Bliżyn miało miejsce aż 96 takich pożarów (blisko 50 %). Wszystkie te pożary spowodowane były podpaleniami. Było mi po prostu wstyd, że mieszkam na terenie gminy, gdzie wypalanie traw traktuje się jako hobby (niebezpieczne hobby) i sposób na wiosenne porządki. Głupota osób dorosłych i nieodpowiedzialności ludzi młodych, sprawców tych podpaleń, każe traktować Gminę Bliżyn jako swoistego rodzaju ciemnogród. WSTYD! Ja się wstydzę i jestem ciekaw, czy Wy także.
Wiedz gospodarzu (rolniku), że dzisiaj nie uprawia się gleby poprzez jej wypalanie! Kochany tato (mamo) zainteresuj się i sprawdź, czym w wolnym czasie zajmuje się i co rajcuje (mówiąc młodzieżowym slangiem) Twoje nastoletnie dziecko?
O szkodliwości wypalania traw nie ma sensu wypowiadać się w tym miejscu, gdyż to nie trafia dziś do nikogo, o czym świadczy ilość podpaleń traw. Warto jednak mieć na uwadze, w świetle obowiązującego prawa, każdy kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów i trzcin, podlega karze aresztu lub grzywny. W szczególnych przypadkach przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 10 lat.
Na poniższej mapie zaznaczono miejsca, w których dochodzi do podpaleń na terenie Gminy Bliżyn. Inaczej mówiąc są to miejsca największej aktywności podpalaczy. Podczas narady podjęto decyzję o wzmożeniu monitoringu tych miejsc, które będą patrolowane w różnych porach w ciągu doby przez nieoznakowane patrole i drony.
I jeszcze jedna uwaga! Pamiętajmy i weźmy pod uwagę fakt, że każdy pożar, to nie tylko straty w środowisku naturalnym, to także wysokie koszty, które ponoszone są na ich usuwanie. Te ogromne sumy pokrywane są w końcowym rozrachunku z budżetu gminy, a to oznacza, że ostatecznie to my - całe społeczeństwo - ponosimy ciężar finansowania walki z pożarami traw. Za te pieniądze można byłoby zrobić wiele dobrego dla nas mieszkańców tej gminy.Nie pozostawajmy obojętni na bezkarność podpalaczy. Włączmy się aktywnie do walki z tym szkodliwym procederem. „STOP POŻAROM TRAW – ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA”.
Z poważaniem: Zdzisław Kuźdub Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych
Zdjęcia: www.google.com