W dniach od 8 do 11 lipca 2019 r., mieszkańcy Odrowążka (dzieci i młodzież oraz dorośli) uczestniczyli w wyjeździe turystycznym do Budapesztu, zorganizowanym przez Parafię Rzymsko-Katolicką p.w. Przemienienia Pańskiego w Odrowążku. Powyższy wyjazd odbywał się w ramach zadania publicznego pn.: „Świat jest piękny i kolorowy, gdy jesteśmy rozsądni i zdrowi - realizacja programów profilaktycznych”, które współfinansowane jest ze środków otrzymanych z Gminy Bliżyn.
Głównym celem zadania jest przeciwdziałanie alkoholizmowi i przemocy oraz zagospodarowanie czasu wolnego beneficjentów projektu.
Wyjazdowi towarzyszyło zwiedzanie ważnych i urokliwych miejsc Budapesztu - stolicy i jednocześnie największego miasta Węgier. Jednym z tych miejsc był Plac Bohaterów, na którym znajduje się Pomnik Tysiąclecia, upamiętniający 1000-lecie istnienia Państwa Węgierskiego. Na placu, w centralnej części znajduje się wysoka 36-metrowa kolumna z figurą przedstawiającą archanioła Gabriela, a u jej podstawy są posągi jeźdźców, na czele z księciem Arpada.
Na trasie zwiedzania znalazł się także szpital z basenami i wodą termalną, pomnik anonimowego pisarza oraz Parlament. Budynek Parlamentu w Budapeszcie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w stolicy Węgier i jednocześnie jeden z największych budynków Parlamentu na świecie, urzekający swym architektonicznym stylem. Uczestnicy projektu mieli okazję zaobserwować pokaz parady wojskowej przez Parlamentem, a następnie udali się do Bazyliki Św. Stefana - największego kościoła na Węgrzech. Bazylika poświęcona jest pierwszemu królowi Węgier - Stefanowi I, a wśród relikwii znajdujących się wewnątrz świątyni - jest prawa ręka króla.
Następnym miejscem, które wywarło na uczestnikach projektu ogromne wrażenie, była Wyspa Św. Małgorzaty. Wyspa leży w środkowej części Dunaju, co sprawia, że jest to bardzo urokliwe miejsce - serce Budapesztu, obfitujące w zieleń i ozdobną roślinność.
W kolejnym dniu turystycznej wyprawy, beneficjenci projektu udali się na wzgórze zamkowe w Budzie, na którym znajduje się Zamek Królewski z XIII w., Baszta Rybacka, stanowiąca doskonały punkt obserwacyjny oraz kościół Św. Macieja. Historycznie kościół ten odgrywał ważną rolę w dziejach kraju, bo to tutaj koronowani byli władcy Węgier. Na trasie zwiedzania znalazły się również siedziby obecnych władz Węgier: Prezydenta i Premiera. Przed Pałacem Prezydenckim uczestnicy zadania mogli podziwiać Odprawę Warty Honorowej, a obecność i wiedza przewodnika - pozwalały na poznawanie wspólnych punktów w historii Polski i Węgier. Przepiękne widoki na panoramę miasta i Dunaj rozciągały się z Góry Gellérta, która ma 235 m wysokości. Na szczycie wzniesienia znajduje się Cytadela i Statua Wolności, upamiętniająca tych, którzy zginęli w walkach o wolność Węgier.
Dodatkowo, na ta trasie wycieczki znalazło się małe miasteczko Szentendre, stanowiące mekkę artystów i które sprawia wrażanie, że życie płynie tu wolniej i milej. Centralnym punktem miasteczka jest trójkątny otoczony kamieniczkami rynek, z centralnie umiejscowionym krzyżem. Na zakończenie zwiedzania, uczestnicy wyjazdu odwiedzili Bazylikę Św. Wojciecha w Esztergom - największą i najważniejszą katedrę katolicką na Węgrzech.
Wyjazdowi towarzyszyła realizacja programów profilaktycznych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie alkoholizmowi i przemocy oraz wzmacnianie wśród uczestników projektu dążenia do bycia wolnym od wszelkich uzależnień.
Realizacja zadania publicznego, łącząc ww. elementy - przyczyniła się do zwiększenia poziomu świadomości wśród młodych mieszkańców Gminy Bliżyn w zakresie uzależnień i ich skutków oraz wskazała, że są inne, aktywne i twórcze sposoby na zagospodarowanie wolnego czasu z pożytkiem, zarówno dla siebie, jak i otaczających nas osób.
Aneta Smulczyńska