W 2017 roku Polska zajęła 1 miejsce w Unii Europejskiej pod względem przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń powietrza rakotwórczym benzo(a)pirenem oraz pyłami zawiesinowymi PM10 i PM 2,5, które powstają podczas spalania paliw w przydomowych piecach i kotłowniach. Koszty zdrowotne wynikające z zanieczyszczenia powietrza w Polsce szacowane są na 125,2 mld zł. Ponadto za przekroczenia dopuszczalnych norm ww. zanieczyszczeń powietrza może skutkować nałożeniem przez Komisje Europejską na Polskę kar finansowych.
W trosce o czystość powietrza na terenie naszego województwa, jak również w celu uniknięcia ewentualnych kar finansowych, Sejmik Województwa Świętokrzyskiego w czerwcu br. podjął dwie uchwały:
- w sprawie określenia „Programu ochrony powietrza dla województwa świętokrzyskiego wraz z planem działań krótkoterminowych”,
- w sprawie wprowadzenia na terenie województwa świętokrzyskiego ograniczeń i zakazów w zakresie w zakresie instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Powyższe uchwały są aktami prawa miejscowego i obowiązują na terenie województwa od dnia 24 lipca 2020 r. Główne cele wynikające z tych dokumentów to eliminacja nie ekologicznych kotłów opalanych paliwem stałym, która jest konieczna do osiągniecia normatywnych stężeń pyłów PM 10 i PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu, a tym samym uniknięcia ryzyka zapłaty kar finansowych nakładanych przez Komisje Europejską.
W związku z powyższym zachęcamy mieszkańców gminy do zapoznania się z przedmiotowymi dokumentami, których treść zamieszczona jest w załączniku poniżej.
Jednocześnie zachęcamy właścicieli nieruchomości, którzy planują: wymianę starego pieca na nowy, termodernizację budynku mieszkalnego, montaż paneli fotowoltaicznych do korzystania z dotacji takich działań z programów Czyste Powietrze czy Mój Prąd. W celu uzyskania bliższym informacji prosimy o kontakt telefoniczny z urzędem gminy.
Program ochrony powietrza dla województwa świętokrzyskiego wraz z planem działań krótkoterminowych