01 KopiowanieW niedzielę, 13 września br. w Parafii Odrowążek odbyły się uroczystości dożynkowe, podczas których dziękowaliśmy za wszystkie Boże dary, otrzymywane dzięki pracy rolników.

Uroczystą Mszę Św. odprawił ks. Proboszcz Wincenty Chodowicz, a winiec dożynkowy, symbolizujący wszystkie plony, które rodzi ziemia – przygotowało sołectwo Nowy Odrowążek. W uroczystej procesji, przy śpiewie Zespołu Ludowego „Kuźniczanki”, wieniec został wniesiony do Świątyni, a ks. Proboszcz podziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę na roli. Podkreślił, że dostrzega, iż coraz więcej ziemi na terenie Parafii jest obejmowane uprawą, a to świadczy o ciągłym rozwoju rolnictwa na tym terenie. Proboszcz wskazał, że dożynki są zwieńczeniem całorocznej i trudnej pracy gospodarza na roli, stanowią okazję do przypomnienia, że dzięki wytrwałej  pracy rolnika, na nasz stół codziennie trafia chleb. Zgodnie ze staropolską i lokalną tradycją – wieńczące żniwa uroczystości dożynkowe są najlepszą okazją do podziękowania rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Parafialny oraz Zespół Ludowy „Kuźniczanki”.

Przy okazji dożynek zorganizowany został nowy konkurs: NASZE PLONY – 2020.Do konkursu można było zgłosić plony z własnych upraw – z ogródka lub sadu, tj.:

 • warzywo / warzywa lub owoc / owoce, wyróżniające się okazałą wielkością lub specyficznym kształtem,
 • kompozycje z warzyw / owoców,
 • przetwory z warzyw / owoców.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Parafii, a warzywa i owoce dostarczyli:

 • Pani Małgorzatai Pan Zbigniew Janiak z Nowego Odrowążka–wyhodowali największą cukinię spośród wszystkich, które wyrosły na terenie Parafii. Dostarczyli również największe marchewki o specyficznym kształcie, owoce i przetwory z warzyw.
 • Urodzajne plony zebrali także Pani Mariola i Pan Sławomir Bernatem z Odrowążka, którzy zaskoczyli wszystkich największą dynią i największym kabaczkiem. Ponadto do konkursu dostarczyli ozdobne dynie, paprykę, jarmuż i przetwory z warzyw i owoców.
 • Największe ogórki, ziemniaki z różową skórką, cukinia o zielono-pomarańczowych barwach – wyrosły w ogrodzie Pani Marty Zygmunt z Odrowążka.
 • Największą marchewkę wyhodowali Bartek i Maciek Zgrzebniccy z Rodzicami z Odrowążka. Do konkursu dostarczyli także dużą cukinię.
 • Ekologiczna kapusta, seler naciowy i szczypiorek–wyrosły w ogrodzie Pani Anny Kopeć z Odrowążka, która również zgłosiła swoje plony do konkursu.
 • Zdrowe warzywa: dynie (w tym ozdobne), cukinie wyrosły w ogrodzie Pana Mirosława Misiowiec z Odrowążka i Jego Mamy – ŚP. Józefy Misiowiec.
 • Wśród plonów zgłoszonych do konkursu, znalazła się także dynia wyhodowana przez Panią Marię i Pana Władysława Ścibisz z Kopci.
 • „Humorystyczną kompozycję warzywną”, tj. myszkę z kabaczka, a także marchewki o specyficznym kształcie – dostarczyła Pani Alfreda Smulczyńska z Odrowążka.
 • Swoimi plonami i przetworami pochwalił się również ks. Proboszcz, który przygotował kiszone ogórki z własnego ogrodu (w tym ogórek o okrągłym kształcie) oraz marynowane borowiki.

Płody rolne dostarczone do konkursu, zostały zaprezentowane na wystawie, towarzyszącej dożynkom parafialnym. Ks. Proboszcz pogratulował uczestnikom konkursu tak owocnych plonów i podziękował za zaangażowanie w nową konkursową inicjatywę, która będzie kontynuowana w następnych latach. Wszystkich uczestników konkursu nagrodzono symbolicznymi upominkami.

Aneta Smulczyńska

1 Kopiowanie

2 Kopiowanie

3 Kopiowanie

3 Kopiowanie

5 Kopiowanie

6 Kopiowanie

7 Kopiowanie

8 Kopiowanie

9 Kopiowanie

10 Kopiowanie

11 Kopiowanie

12 Kopiowanie

14 Kopiowanie

15 Kopiowanie

16 Kopiowanie

17 Kopiowanie

18 Kopiowanie

19 Kopiowanie

20 Kopiowanie

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9

Nr rachunku bankowego (Konto do opłat różnych):
31 8520 0007 2001 0010 5688 0001
Urząd Gminy Bliżyn BS Suchedniów o/Bliżyn

Nr rachunku bankowego (Konto do opłat zagospodarowanie odpadami (śmieci))
84 8520 0007 2004 0010 5688 0061
Urząd Gminy Bliżyn BS Suchedniów o/Bliżyn


obywatel slider
Świętokrzyski Urząd WojewódzkiUrząd MarszlkowskiPowiat Skarżyski