Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Przemienienia Pańskiego w Odrowążku kontynuuje realizację projektu pn. „Ocalmy od zapomnienia cenne umiejętności i wspomnienia - integracja międzypokoleniowa mieszkańców Parafii”. Jest to czwarta edycja projektu, który po raz kolejny otrzymał dofinansowanie Wojewody Świętokrzyskiego.
W ramach warsztatów „Ocalić od zapomnienia” dzieci i młodzież we współpracy z mieszkańcami utrwalają zanikające na wsi rzemiosło, dawne prace i codzienne czynności, które często wymagały dużego wysiłku, zaangażowania i czasu. Niektóre z tych prac, przy wsparciu mieszkańców posiadających odpowiednie umiejętności - zostały zrealizowane podczas warsztatów, m.in.: mielenie pieprzu przy pomocy moździerza i drewnianego młynka. Moździerz z tłuczkiem już od czasów starożytnych wykorzystywano do ręcznego rozdrabniania oraz ucierania różnych ziół i przypraw. Wraz z postępem techniki, w domostwach pojawiły się drewniane młynki z mechanizmem napędzanym korbką i z szufladką na zmielony produkt. Przyrządy te stanowiły ważne wyposażenie kuchenne naszych przodków, a o ich zaletach przekonaliśmy się podczas warsztatów, bo przy odrobinie wysiłku udało nam się zmielić ziarenka pieprzu, o różnej grubości, ale bardzo intensywnym aromacie. Należy przyznać, że do odtworzenia ww. czynności, wykorzystano dawne akcesoria, które zachowały się w nielicznych gospodarstwach.
Ponadto, w okresie wiosennym ocaliliśmy od zapomnienia recepturę na przygotowanie syropu z mniszka lekarskiego, którego właściwości lecznicze cenili sobie nasi przodkowie. Mniszek lekarski, znany jako pospolity mlecz – to bardzo ważny surowiec zielarski, który był stosowany do wyrobu naparów i nalewek. Wywar z kwiatów mniszka lekarskiego, w połączeniu z sokiem z cytryny i cukrem - przypomina miód, jest pomocny w leczeniu bólu gardła i kaszlu oraz stanowi domowy sposób na wzmacnianie odporności. Zioła i ich właściwości (m.in. pokrzywy), stanowiły również przedmiot dyskusji podczas prowadzonych warsztatów, a młode pokolenie mogło zapoznać się z dawnymi, domowymi sposobami w leczeniu wielu dolegliwości i pielęgnowaniu urody. Przy ocalaniu od zapomnienia powyższych przedsięwzięć, swymi umiejętnościami i wiedzą dzielili się z młodym pokoleniem mieszkańcy Parafii: Genowefa Jedynak, Wiesława Gębska, Sławomir Bernatek, Sylwester Jedynak, Alfreda Smulczyńska oraz Dorota Wielgus.
Zgromadzona dokumentacja fotograficzna pozwoli ocalić od zapomnienia „ginące” na wsi, dawne czynności mieszkańców. Ponadto prowadzone warsztaty stanowią pouczające lekcje dla uczestniczących w nich dzieci i młodzieży, którzy mają okazję zaobserwować trud i ciężką pracę, jaka towarzyszyła naszym babciom, dziadkom i wcześniejszym pokoleniom przy wykonywaniu codziennych prac.
Aneta Smulczyńska