01Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Przemienienia Pańskiego w Odrowążku kontynuuje realizację projektu pn. „Ocalmy od zapomnienia cenne umiejętności i wspomnienia - integracja międzypokoleniowa mieszkańców Parafii”. Jest to czwarta edycja projektu, który po raz kolejny otrzymał dofinansowanie Wojewody Świętokrzyskiego.

W ramach warsztatów „Ocalić od zapomnienia” dzieci i młodzież we współpracy z mieszkańcami utrwalają zanikające na wsi rzemiosło, dawne prace i codzienne czynności, które często wymagały dużego wysiłku, zaangażowania i czasu. Niektóre z tych prac, przy wsparciu mieszkańców posiadających odpowiednie umiejętności - zostały zrealizowane podczas warsztatów, m.in.: mielenie pieprzu przy pomocy moździerza i drewnianego młynka. Moździerz z tłuczkiem już od czasów starożytnych wykorzystywano do ręcznego rozdrabniania oraz ucierania różnych ziół i przypraw. Wraz z postępem techniki, w domostwach pojawiły się drewniane młynki z mechanizmem napędzanym korbką i z szufladką na zmielony produkt. Przyrządy te stanowiły ważne wyposażenie kuchenne naszych przodków, a o ich zaletach przekonaliśmy się podczas warsztatów, bo przy odrobinie wysiłku udało nam się zmielić ziarenka pieprzu, o różnej grubości, ale bardzo intensywnym aromacie. Należy przyznać, że do odtworzenia ww. czynności, wykorzystano dawne akcesoria, które zachowały się w nielicznych gospodarstwach.

Ponadto, w okresie wiosennym ocaliliśmy od zapomnienia recepturę na przygotowanie syropu z mniszka lekarskiego, którego właściwości lecznicze cenili sobie nasi przodkowie. Mniszek lekarski, znany jako pospolity mlecz – to bardzo ważny surowiec zielarski, który był stosowany do wyrobu naparów i nalewek. Wywar z kwiatów mniszka lekarskiego, w połączeniu z sokiem z cytryny i cukrem - przypomina miód, jest pomocny w leczeniu bólu gardła i kaszlu oraz stanowi domowy sposób na wzmacnianie odporności. Zioła i ich właściwości (m.in. pokrzywy), stanowiły również przedmiot dyskusji podczas prowadzonych warsztatów, a młode pokolenie mogło zapoznać się z dawnymi, domowymi sposobami w leczeniu wielu dolegliwości i pielęgnowaniu urody. Przy ocalaniu od zapomnienia powyższych przedsięwzięć, swymi umiejętnościami i wiedzą dzielili się z młodym pokoleniem mieszkańcy Parafii: Genowefa Jedynak, Wiesława Gębska, Sławomir Bernatek, Sylwester Jedynak, Alfreda Smulczyńska oraz Dorota Wielgus.

Zgromadzona dokumentacja fotograficzna pozwoli ocalić od zapomnienia „ginące” na wsi, dawne czynności mieszkańców. Ponadto prowadzone warsztaty stanowią pouczające lekcje dla uczestniczących w nich dzieci i młodzieży, którzy mają okazję zaobserwować trud i ciężką pracę, jaka towarzyszyła naszym babciom, dziadkom i wcześniejszym pokoleniom przy wykonywaniu codziennych prac.

Aneta Smulczyńska

 

1 Syrop z mniszka Kopiowanie

2 Syrop z mniszka Kopiowanie

3 Syrop z mniszka Kopiowanie

4 Syrop z mniszka Kopiowanie

5 Syrop z mniszka Kopiowanie

6 Syrop z mniszka Kopiowanie

7 Syrop z mniszka Kopiowanie

8 Syrop z mniszka Kopiowanie

9 Syrop z mniszka Kopiowanie

10 Syrop z mniszka Kopiowanie

11 Syrop z mniszka Kopiowanie

12 Syrop z mniszka Kopiowanie

13 Syrop z mniszka Kopiowanie

14 Syrop z mniszka Kopiowanie

1 Mynek i modzierz Kopiowanie

2 Mielenie pieprzu Kopiowanie

3 Mielenie pieprzu Kopiowanie

4 Mielenie pieprzu Kopiowanie

5 Mielenie pieprzu Kopiowanie

7 Mielenie pieprzu Kopiowanie

8 Mielenie pieprzu Kopiowanie

9 Mielenie pieprzu Kopiowanie

10 Mielenie pieprzu Kopiowanie

11 Mielenie pieprzu Kopiowanie

12 Mielenie pieprzu Kopiowanie

13 Mielenie pieprzu Kopiowanie

14 Mielenie pieprzu Kopiowanie

15 Mielenie pieprzu Kopiowanie

16 Mynek modzierz i zmielony pieprz Kopiowanie

18 Zioa Kopiowanie

19 Zioa Kopiowanie

 

rodzina 500

Wniosek - 500+

przystan-blizyn

595-lat

600-lat

218715 0

stowarzyszenie-jastrzebia

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką

 ula wolska

 

Domek Tkaczki - Muzeum Dawnej Wsi

rot-swietokrzyskie

Stowarzyszenie RDEST

U Źródeł

 

BSC Logo v9

Nr rachunku bankowego (Konto do opłat różnych):
31 8520 0007 2001 0010 5688 0001
Urząd Gminy Bliżyn BS Suchedniów o/Bliżyn

Nr rachunku bankowego (Konto do opłat zagospodarowanie odpadami (śmieci))
84 8520 0007 2004 0010 5688 0061
Urząd Gminy Bliżyn BS Suchedniów o/Bliżyn


obywatel slider
Świętokrzyski Urząd WojewódzkiUrząd MarszlkowskiPowiat Skarżyski