Przed II wojną światową w gminie Bliżyn na około 14.000 mieszkańców, około 300 osób stanowili Żydzi, ale wśród jego mieszkańców – poza katolikami - byli także grekokatolicy i ewangelicy. Dziś po nich nie pozostał, poza miejscami pochówku, niemal żaden ślad. 24 listopada w Szkole Podstawowej im. gen Stanisław Maczka odbyło się wydarzenie pod nazwą „Dzień pamięci o Bliżyńskich Żydach”.
Jego uczestników powitał dyrektor szkoły Grzegorz Jędrzejczyk, wśród gości byli wójt gminy Mariusz Walachnia i radny Wiesław Gregiel oraz grupa mieszkańców.
Roman Falarowski wygłosił referat zatytułowany „Getto Żydowskie w Bliżynie w latach 1939-194”. Na wystawie okolicznościowej można było obejrzeć czasopisma i publikacje dotyczących życia, religii, kultury i historii Żydów oraz judaika. Na zakończenie akademii przejmujący wiersz włąsnego autorstwa recytowała Antonina Wrona.
Następnie delegacja młodzieży wraz nauczycielami zapaliła znicze w miejscu masowego pochówku Żydów zamordowanych przez niemieckiego okupanta w lasku nad rzeką Kamienną we wsi Wojtyniów.
Organizatorami wydarzenia byli: Wójt i Rada Gminy Bliżyn, Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Ludwika w Bliżynie, Radny, Sołtys i Rada Sołecka wsi Wojtyniów, Muzeum Żydowskie „Galicja” w Krakowie, Szkoła Podstawowa im. Gen. Stanisława Maczka w Bliżynie, Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Mroczkowie oraz Szkolny Klub Europejski „Przeszłość i Przyszłość” przy Szkole Podstawowej im. Generała Stanisława Maczka w Bliżynie.
Dzień Pamięci o Bliżyńskich Żydach obchodzony był w gminie Bliżyn w ramach projektu Akademia Opiekunów Pamięci prowadzonym przez Muzeum Żydowskie "Galicja" w Krakowie.