1 KopiowanieW ramach projektu pn.: „Ocalmy od zapomnienia cenne umiejętności i wspomnienia - integracja międzypokoleniowa mieszkańców Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Odrowążku - V etap”, dofinansowanego przez Wojewodę Świętokrzyskiego, a realizowanego przez Parafię Odrowążek - ocalono od zapomnienia kolejne, dawne umiejętności mieszkańców, tj. cięcie drewna piłą ręczną i rąbanie drewna przy użyciu siekiery.

Tym razem w ramach warsztatów: Ocalić od zapomnienia, prowadzonych w ww. projekcie, cenne umiejętności przedstawicielom młodego pokolenia, przekazali mieszkańcy Odrowążka, tj.: Władysław Olejarz, Józef Grabka i Marian Nowek, którzy posiadają olbrzymie doświadczenie, wynikające z wieloletniej pracy w lesie przy ścince drzew oraz wywozie drewna i to w czasach, kiedy te czynności wykonywano przy pomocy ręcznych pił i koni. W warsztatach wziął także udział Sławomir Bernatek - Sołtys Odrowążka, który zgromadził niezbędne narzędzia do cięcia drewna: piły ręczne (jedna kabłąkowa – dawn. „na pałąku”), siekierę i koziołek, a drewno do cięcia udostępniła Alfreda Smulczyńska.

Podczas warsztatów Panowie wyjaśniali młodemu pokoleniu, że ręczne piły do cięcia drewna są jednymi z najstarszych narzędzi, stosowanych przez ludzi. Jednak praca nimi jest żmudna, wymaga dużo cierpliwości i przestrzegania kilku zasad, aby cięcie było efektywne i przede wszystkim bezpieczne, bo nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do wypadku podczas pracy. Oczywiście, podczas zajęć nastąpiło najpierw demonstrowanie cięcia przez doświadczonych robotników, a potem swoje umiejętności „szlifowali” chłopcy. Współpraca przy cięciu drewna układała się bardzo dobrze – tak zgrana grupa pocięła kilka klocków, a Sołtys demonstrował rąbanie drewna.

Zajęcia przywołały wspomnienia z dawnych czasów, kiedy nie było pił spalinowych i traktorów, a wszystkie prace w lesie wykonywano ręcznie. Panowie opowiadali, że do pracy dojeżdżali koniem, zaprzęganym do fury. Praca w lesie przy ładowaniu drewna była ciężka, bo trzeba było ściąć drzewo piłą ręczną, okrzesać je z gałęzi i wyciągnąć przy pomocy konia w określone miejsce. Jeśli drzewo było grube, to dwóch robotników musiało poświęcić ok. pół dnia, aby wykonać ww. prace. A kiedy zdarzały się bardzo grube okazy, to do cięcia wykorzystywano piły o długości ok. 2 metrów i co najmniej 4 osoby uczestniczyły w ścince takiego drzewa. Panowie wskazali, że piły ręczne miały też swoje zalety, tj. nie wydawały hałasu i można było w razie pilnej potrzeby - ściąć drzewo, tak, aby leśniczy nie słyszał. Chłopcy dopytywali, ile czasu trzeba było poświecić, aby przygotować drewno na całą furę. Okazało się, że z załadowaniem fury drewna schodził nawet cały dzień, ale uzależnione to było od grubości i rodzaju drewna. Młodzieńcy stwierdzili, że postęp techniki ułatwił obecnie pracę przy ścince drzew i przysłuchując się opowieściom starszego pokolenia, byli pełni podziwu dla nich, że tak dzielnie radzili sobie w tamtych czasach, mając do dyspozycji jedynie proste narzędzia i chęci do pracy.

Zgromadzona dokumentacja fotograficzna pozwoli ocalić od zapomnienia „ginące” na wsi, dawne umiejętności mieszkańców. Ponadto prowadzone warsztaty stanowią pouczające lekcje dla uczestniczących w nich dzieci i młodzieży, którzy mają okazję zaobserwować trud i ciężką pracę, jaka towarzyszyła naszym dziadkom, babciom i wcześniejszym pokoleniom przy wykonywaniu codziennych czynności.

Aneta Smulczyńska

2 Kopiowanie

3 Kopiowanie

4 Kopiowanie

5 Kopiowanie

6 Kopiowanie

7 Kopiowanie

8 Kopiowanie

9 Kopiowanie

10 Kopiowanie

11 Kopiowanie

12 Kopiowanie

13 Kopiowanie

14 Kopiowanie

15 Kopiowanie

16 Kopiowanie

17 Kopiowanie

18 Kopiowanie

19 Kopiowanie

20 Kopiowanie

21 Kopiowanie

22 Kopiowanie

Nr rachunku bankowego (Konto do opłat różnych):
31 8520 0007 2001 0010 5688 0001
Urząd Gminy Bliżyn BS Suchedniów o/Bliżyn

Nr rachunku bankowego (Konto do opłat zagospodarowanie odpadami (śmieci))
84 8520 0007 2004 0010 5688 0061
Urząd Gminy Bliżyn BS Suchedniów o/Bliżyn


obywatel slider
Świętokrzyski Urząd WojewódzkiUrząd MarszlkowskiPowiat Skarżyski