To już dekada, odkąd w Odrowążku Parafia pw. Przemienienia Pańskiego organizuje wspaniałe festyny integracyjne. W tym roku wydarzenie połączone było z jubileuszem 10-lecia działalności Parafialnej Orkiestry Dętej. Wspaniałe koncerty trzech orkiestr, występy młodych artystów, degustacja regionalnych potraw, loteria fantowa, a na koniec doskonały koncert zespołu „Sufler” Marka Werensa. Słowem – zabawa doskonała, do której dołączyli uczestnicy pielgrzymki ze Starachowic na Jasną Górę.
Uczestników festynu powitał jego spiritus movens ks. proboszcz Wincenty Chodowicz, po czym prowadzenia przejęli Sandra Mościńska i Kacper Ściegienny. Poza bardzo liczbą publicznością oraz pielgrzymami w festynie uczestniczyli m.in. posłowie Agata Wojtyszek i Mariusz Gosek, wójt gminy Mariusz Walachnia i przewodniczący rady gminy Jacek Krzepkowski, radny powiatowy Mieczysław Bąk, radni Dorota Cukrowska, Genowefa Superat, Józef Dąbrowski, Sławomir Młodawski, Radosław Bułka, Szymon Mastalerz i Aneta Smulczyńska – jedna z głównych organizatorek.
W części artystycznej najpierw wystąpiły dzieci uczestniczące w warsztatach muzycznych prowadzonych przez parafię, podopieczni Karoliny Gębskiej. Byli to: Bartosz Gębski, Paweł Gębski, Julia Kukla, Nikola Stępień, Julia Wojciechowska, Zuzanna Zgrzebnicka, Kacper Zgrzebnicki, Bartek Zgrzebnicki i Michelle Bojanowska. Wystąpiła też „młodsza Orkiestra”..
Prezentowały się zespoły ludowe „Kumosie” z Sadku i zespół ludowy „Kuźniczanki” z Odrowążka. Zagrały – wspólnie i osobno - aż trzy orkiestry dęte: Gminna Orkiestra Dęta z Nowin pod batutą Wojciecha Materka, Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki (woj. lubelskie) pod kierunkiem Anny Durak oraz Parafialna Orkiestra Dęta „Perły Wincentego” dyrygowane przez Magdalenę Górecką, Piękne partie solowe wykonali Sandra Mościńska z Odrowążka i Albert Bryczek z Szastarki.
Po koncercie członkowie orkiestry z Odrowążka księdzu Wincentemu podziękowali wręczając mu upominek w podziękowaniu za zaangażowanie w działalność orkiestry.
Ponadto poprzez wspólny występ Orkiestry i „Kuźniczanek”, zaprezentowano również muzyczną integrację międzypokoleniową, pielęgnowaną od kilku lat przez obie grupy.
W oczekiwaniu na występ zespołu „Sufler” dużą dozę śmiechu opowiadaniem kawałów wprowadzili Sławomir Bernatek, Sławomir Młodawski i panie z Sadku. I zaczęła się doskonała zabawa taneczna przy autorskiej muzyce Marka Werensa oraz zespołu „Budki Suflera”.
Podczas festynu nie mogło zabraknąć regionalnych potraw. „Poszło” m.in. ponad tysiąc pierogów, w których przygotowanie zaangażowały się przedstawicielki wszystkich sołectw z terenu Parafii pod nadzorem: Agaty Lisowskiej (Odrowążek), Gabrieli Gębskiej (Nowy Odrowążek), Agnieszki Mościńskiej (Kopcie), Teresy Grot (Kucębów), Elżbiety Gębskiej (Szałas). Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się grochówka, ugotowana przez Zenona Lisowskiego i Marcina Woźniaka - panowie przygotowali aż 150 litrów zupy. Natomiast Panie: Elżbieta Woźniak i Katarzyna Korus serwowały potrawy z grilla: kiełbaski i szaszłyki. Nie mogło zabraknąć chleba ze smalcem, przygotowanym przez Alfredę Smulczyńską i kiszonych ogórków, w wykonaniu Marty Zygmunt, Elżbiety Gębskiej, Grażyny Białczak i Gabrieli Gębskiej. Można było również skosztować słodkich smakołyków: ciast, upieczonych przez Panie z Chóru Parafialnego oraz Gabrielę Bernatek i Agatę Lisowską, a także borówek z upraw Grzegorza Jęczmińskiego.
Wiele atrakcji czekało na najmłodszych, tym: zjeżdżalnia, przy której nad „bezpiecznymi zjazdami” czuwał Piotr Bednarz, dmuchane i kolorowe balony, przygotowane przez Dariusza Grabkę i Tadeusza Czechowskiego, a przede wszystkim możliwość oglądania samochodu strażackiego. Ponadto Strażacy przygotowali pokaz podawania piany, z którego najmłodsi skorzystali z zapałem.
Na koniec odbyło się losowanie nagród w loterii, prowadzonej przez sołtysa Sławomira Bernatka i Monikę Smulczyńską”. Wydano niemal 600 kuponów, każdy z nich zawierał symboliczny prezent. Na szczęśliwców, którzy wytrwali do losowania, przeprowadzonego na scenie - czekały atrakcyjne upominki, w tym nagroda główna – rower, który wygrała Julia Kaczmarska z Kielc. Dodatkowo do zwycięzców trafiły: szklane misy i wazony, dywaniki z owczej skóry, damska odzież, koc, termosy, zestawy kosmetyków i środków czystości, wentylator, latarki, słuchawki, akcesoria rowerowe, książki, a także wyjątkowe – „szydełkowe” rękodzieło (różańce i ozdoby do okien, wykonane przez Panią Annę Kopeć z Odrowążka). W wyłonieniu zwycięzców pomagali dzielnie: Nikola i Błażej.
Nagrody w loterii ufundowali Sponsorzy, wśród których znalazły się rodziny: Brzozów, Janiaków, Chodowiczów oraz Jerzy Jedynak, Wojciech Wcisłowicz, Mieczysław Bąk, Sławomir Młodawski, Anna Kopeć, Aleksandra Bernatek, Monika Bojanowska, a także OSP w Nowym Odrowążku. Nagrodę główną (rower) ufundował ks. Wincenty.
Organizatorzy Festynu integracyjnego składają podziękowanie wszystkim Wolontariuszom, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia, Władysławowi Scibiszowi za wytrwałą obsługę techniczno-transportową, Sponsorom nagród, a także: Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Odrowążku, Annie i Józefowi Leżańskim (za wypożyczenie kuchni polowej i grilla), Gminie Bliżyn i Nadleśnictwu Suchedniów (za wypożyczenie pawilonów) oraz wszystkim uczestnikom festynu.
Wydarzenie uzyskało wsparcie finansowe od Zarządu Województwa Świętokrzyskiego w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Młodych – wzmacnianie potencjału Parafii Odrowążek i zwiększenie dostępu do informacji młodzieżowej” oraz Gminy Bliżyn w ramach projektu „Skuteczni sposobami – chroń się przed uzależnieniami”.