W suchedniowskiej „Kuźnicy” 10 września odbyła się VI Ogólnopolska, Interdyscyplinarna Konferencję Naukową zatytułowana „Wszyscyśmy dzieci jednej matki – zworniki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego dziedzictwa”. W tym roku poznaliśmy przede wszystkim losy żydów z Bliżyna, Skarżyska-Kamiennej i z Suchedniowa. Arcyciekawych referatów słuchało ponad sto osób, w tym wiele młodych, co cieszy szczególnie. Referat o blizyńskich żydach wygłosił Roman Falarowski.
Przed merytoryczną częścią konferencji głos zabrał koordynator projektu dr Krzysztof Karbownik z Muzeum Wsi Kieleckiej. –Polska była kiedyś konglomeratem różnych narodów i musimy o tym także dziś pamiętać, szczególności w kontekście wojny w Ukrainie. Roman Białek ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego z Kielc z kolei pytał: -Dlaczego mamy pamiętać o tym, że byli Żydzi, a dziś już nie ma? I odpowiadał: -Słowem kluczowym jest pojednanie, ale dla pojednania potrzebny jest dialog, a do dialogu pamięć.
Jednym z prelegentów był nauczyciel historii z Bliżyna Roman Falarowski, który wygłosił referat zatytułowany „Getto żydowskie w Bliżynie (1939/1940 – 1942)”. Konferencji towarzyszył wernisaż trzech wystaw. Autorem jednej z nich dotyczącej judaików był także Roman Falarowski.
W przerwie konferencji uczestnicy mogli spróbować dań kuchni żydowskiej, przygotowanych przez panie z klubów seniora w Suchedniowie i Michniowie.