W niedzielę 11 września mieszkańcy Parafii Mroczków świętowali Dożynki Parafialne. Po Mszy św. dziękczynnej barwny korowód dożynkowy ze śpiewem przeszedł do miejscowej szkoły podstawowej, gdzie mieszkańcy obejrzeli przedstawienie obrzędowe zatytułowane „Wesele Świętokrzyskie” w reżyserii Adama Młodawskiego.
Przed nabożeństwem ks. proboszcz Krzysztof Sieczka wyszedł przed świątynię, gdzie pobłogosławił i poświęcił wieniec dożynkowy przygotowany przez zespół ludowy „Sobótka”, dary z pól, sadów i ogrodów przygotowane przez wszystkie sołectwa tworzące parafię: Górki, Mroczków, Pięty-Sołtyków, Płaczków, Rędocin, Sobótka. W trakcie nabożeństwa, uświetnionego występem zespołu „Sobótka” oraz Chóru Klubu Seniora „Zawsze Młodzi”, ks. proboszcz podkreślił to, jak trudna u niepewna jest praca na roli zagrożona przez zmieniający się klimat (susze, powodzie, gradobicia) oraz inne zagrożenia, jak wojna.
Po nabożeństwie korowód dożynkowy przeszedł do szkoły podstawowej, gdzie w sali gimnastycznej czas w oczekiwaniu na przedstawienie obrzędowe najpierw śpiewem umilił Wacław Pejas. Przybyłych w imieniu Stowarzyszenia nad górną Kamienną – organizatora przedstawienia – powitał Gabriel Paduszyński, w tym współorganizatora, wójta Mariusza Walachnię, ks. proboszcza, przewodniczącego rady gminy Jacka Krzepkowskiego, radnego powiatowego Mieczysława Bąka, radnych Monikę Gruszczyńską i Genowefę Supernat, Grażynę Kij – prezes TPD Bliżyn, sołtysów, mieszkańców parafii.
O widowisku obrzędowe „Dawne wesele” mówili Halina Fidor i Adam Młodawski. Reżyser wspominał, że już w 1995 roku z zespołem „Sobótka” wyreżyserował podobne przedstawienia weselne, które w 1995 i 1996 roku zdobyły główne nagrody na Buskich Spotkaniach z Folklorem.
Zebrana publiczność występ nagrodziła gromkimi brawami, a wszyscy Adamowi Młodawskiemu odśpiewali sto lat.
Dodajmy, że „Dawne Wesele” pokazywane było już siedem razy, także poza terenem gminy, a w najbliższym czasie pokazane zostanie w Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznym w Tokarni. Planowane są kolejne „eksportowe” wyjazdy.
To kolejny projekt realizowany przez TPD za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „U źródeł”. Zadanie wpisuje się w przedsięwzięcie 1.2.5 „Marketing obszaru LGD” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Tym razem uczestnikami projektu jest Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin”, Koło Gospodyń Wiejskich z Sorbina, oraz dzieci z Dziecięcego Zespołu Ludowego „Bliżyńska Gromada”.