Zmienna i zimna aura, padający co jakiś deszcz, nie zniechęciły mieszkańców Odrowążka i okolicy, który 6 sierpnia licznie uczestniczyli w XI edycji Rodzinnego Festynu Integracyjnego. Wydarzenie połączone zostało z jubileuszem 30.lecia działalności Zespołu Ludowego „Kuźniczanki”. Było mnóstwo dobrej muzyki, liczne stoiska kulinarne oraz loteria z fantastycznymi nagrodami. nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, o co zadbali m.in. miejscowi strażacy.
Punktualnie o 16.00 wydarzenie otworzył ks. proboszcz Wincenty Chodowicz, po czym prowadzenie przejęli Sandra Mościńska i Kacper Ściegienny witając przybyłych, w tym wójta gminy Mariusza Walachnię. Najpierw na scenie zaprezentowali się młodzi muzycy uczestniczący w warsztatach prowadzonych przez Karolinę Gębską ze scholi parafialnej. Po nich zagrali i zaśpiewali Michał Milcarz i Marcel Młynarczyk. Po występie solistki Mileny Szczepanik zagrał Młoda Orkiestra z Odrowążka pod batutą Magdaleny Góreckiej.
Z dużym uznaniem i żywym przyjęciem publiczności, mimo ulewy, spotkał się występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Żytno. Orkiestra funkcjonuje od 3,5 roku, działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury, skupia dzieci i młodzież z terenu Gminy Żytno - łącznie 45 osób. Kapelmistrzem jest Krystian Pawłowski. Bogaty repertuar orkiestry zawiera pieśni kościelne, patriotyczne, a także marszowe i rozrywkowe. Pod koniec do muzyków z Żytna dołączyła Parafialna Orkiestra Dęta „Perły Wincentego” pod kierunkiem Magdaleny Góreckiej dając wspólny koncert.
Następny przyszedł czas na nieco folkloru. Najpierw wystąpili jubilaci, czyli świętujący 30.lecie działalności Zespół Ludowy „Kuźniczanki” pod kierunkiem muzycznym Wojciecha Szczepańskiego. Przed występem ks. proboszcz wręczył zespołowi okolicznościowy tort, a orkiestra zagrała „Sto lat”. Po jubilatach wystąpił zespół „Jaworzanki”, a następnie Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin”.
W lata 70-te i 80-te przeniosła zebranych skarżyska grupa „Zdrowo zakręceni” pod kierunkiem Wojciecha Szczepańskiego. Później na scenie ponownie pojawiła się Parafialna Orkiestra Dęta „Perły Wincentego” wraz z Zespołem Ludowym „Kuźniczanki”. Obie grupy współpracują ze sobą i pielęgnują muzyczną integrację międzypokoleniową, która wpisuje się w kolejny projekt, realizowany przez Parafię Odrowążek: „Ocalmy od zapomnienia cenne umiejętności i wspomnienia - integracja międzypokoleniowa mieszkańców Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Odrowążku”.
Projekt otrzymał dofinansowanie Wojewody Świętokrzyskiego. W tym roku realizujemy siódmą (VII) jego edycję. W ramach projektu Orkiestra została wyposażona w 10 nowych instrumentów, takich jak: 6 trąbek, 2 klarnety, saksofon i zestaw perkusyjny.
Wieczorem wystąpił Marek Werens i zespół „Perfect”, który skupia doświadczonych muzyków ze Stąporkowa, Końskich, Opoczna i Tomaszowa Mazowieckiego. Muzycy zaśpiewali znane utwory grupy „Perfect” oraz autorskie Marka Werensa.
Na koniec odbyło się losowanie nagród w loterii, prowadzonej przez sołtysa Sławomira Bernatka i Monikę Smulczyńską. Wydano niemal 800 kuponów, każdy z nich zawierał symboliczny prezent. Na szczęśliwców, którzy wytrwali do losowania, przeprowadzonego na scenie - czekały atrakcyjne upominki, w tym nagroda główna – rower, który wygrał Mirosław Żak z Odrowążka. Dodatkowo do zwycięzców trafiły: szklane misy i wazony, dywaniki z owczej skóry, latarki, słuchawki, akcesoria rowerowe, książki, a także wyjątkowe rękodzieło (różańce i „szydełkowe ozdoby”, wykonane przez Annę Kopeć i Justynę Jedynak z Odrowążka. W wyłonieniu zwycięzców pomagali dzielnie Nikola i Błażej.
Nagrody w loterii ufundowali sponsorzy, wśród których znaleźli się: Dominik Chodowicz, Jerzy Jedynak, Wojciech Wcisłowicz, Mieczysław Bąk, Sławomir Młodawski, Anna Kopeć, Justyna Jedynak, Aleksandra Bernatek. Nagrodę główną (rower) ufundował ks. Wincenty.
Podczas festynu serwowano regionalne potrawy. Pyszną grochówkę ugotowali Zenon Lisowski i Marcin Woźniak, potrawy z grilla serwowali – Katarzyna Korus, Elżbieta Woźniak i Zbigniew Mościński. Grupy z Parafii przygotowały pyszne pierogi, którymi kierowały: Elżbieta Gębska, Teresa Grot, Agnieszka Mościńska, Gabriela Gębska i Agata Lisowska. Alfreda Smulczyńska przygotowała smalec, Marta Zygmunt przepyszne ogórki, Grzegorz Jęczmiński przekazał borówkę, stoisko z wypiekami – przygotowanymi przez parafianki – obsługiwały Monika Bojanowska, Katarzyna Karkusiewicz i Aneta Grabka.
W tym roku organizację wydarzenia wsparły finansowo trzy projekty, realizowane przez Parafię:
- „Świętokrzyskie dla Młodych - Młodzi dla Świętokrzyskiego - wzmacnianie potencjału Parafii Odrowążek i zwiększenie dostępu do informacji młodzieżowej - II etap”. Projekt ten uzyskał dofinansowanie od Zarządu Województwa Świętokrzyskiego;
- Kolejny projekt: „Twórcza przestrzeń dla kultury - organizacja festynu integracyjnego w Parafii Odrowążek”, został dofinansowany ze środków otrzymanych od Zarządu Powiatu Skarżyskiego;
- Natomiast trzeci projekt, pt.: „Aktywni i wolni od uzależnień”, realizujemy przy wsparciu Gminy Bliżyn. Jednym ze sposobów walki z uzależnieniami jest wspólna integracja na naszym festynie, który jest imprezą bezalkoholową, angażującą
w twórczy i pożyteczny sposób szerokie grono uczestników i widzów.
Organizatorzy Festynu integracyjnego składają podziękowanie wszystkim Wolontariuszom, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia, sponsorom nagród, a także: Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Odrowążku, Annie i Józefowi Leżańskim za wypożyczenie kuchni polowej, Gminie Bliżyn i Nadleśnictwu Suchedniów za wypożyczenie pawilonów oraz wszystkim uczestnikom Festynu.
Aneta Smulczyńska
Jacenty Kita