Z udziałem blisko 60. muzyków i chórzystów oraz przy wyjątkowo licznej publiczności 3 września w kościele pw. św. Ludwika w Bliżynie odbył się XVII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. –Ten koncert jest wyjątkowy, gdyż gościmy artystów wyłącznie z województwa świętokrzyskiego – zauważyła prowadząca perfekcyjnie wydarzenie Elżbieta Rokita. –Usłyszą państwo piękna muzykę, przy wyjątkowej publiczność i doskonałych artystach – podkreśliła.
Przybyłych do świątyni w imieniu organizatorów tj. ks. proboszcza Parafii Bliżyn Stanisława Wlazło i wójta gminy Mariusza Walachni powitał ks. Marcin Wojciechowski.
-Wydarzenie na stałe wpisało się w bliżyńską społeczność. Zabrzmią dziś nasze 99.letnie organy, które jednak wymagają pilnego remontu. Mam nadzieję, że za rok już stuletnie zabrzmią przepięknie, gdyż w roli głównej naszego festiwalu występują właśnie organy, król instrumentów – powiedziała otwierając festiwal E. Rokita.
Najpierw w świątyni zabrzmiała muzyka organowa Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Tomasza Piętaka, bliżynianina, inicjatora festiwalu, który aktualnie gra i pracuje w Wiedniu.
Następnie sześć utworów zaśpiewał Chór „Fermata” pod dyrekcją Ewy Robak. Chór Kameralny Fermata to kilkunastoosobowy zespół, który powstał w 1998r. w Kielcach. Fermata wykonuje zarówno utwory należące do kanonu chóralistyki, stylizacje muzyki ludowej, jak i muzyki rozrywkowej wykonywanej a cappella. Chór ma w dorobku udział w nagraniu 10 płyt (w tym 6 z towarzyszeniem orkiestry i 4 płyty a cappella), Ściśle współpracuje z Kieleckim Teatrem Tańca oraz z Filharmonią Świętokrzyską, realizując wspólne projekty. Nowatorskim przedsięwzięciem Fermaty jest płyta „Grechuta niejednym głosem”. Mimo ogromnej popularności piosenek Marka Grechuty aranżacje chóralne jego przebojów są nadal rzadkością. Zespół angażuje się również w projekty społeczne i dydaktyczne. Fermata koncertowała m.in. w Danii, Słowacji, Czechach, na Białorusi, we Włoszech, USA czy Austrii.
Po kolejnej odsłonie muzyki organowej w wykonaniu Tomasza Piętaka wystąpił Chór „Antidotum”, którym także dyryguje Ewa Robak. Chór to międzypokoleniowy, amatorski chór mieszany z Kielc. Powstał w 2009 r. jako inicjatywa osób zupełnie nie związanych z muzyką, zafascynowanych ideą szwedzkich chórów „ludzi nie umiejących śpiewać”. Śpiewają w nim artyści w wieku od 19 do 80 lat. Chór zaśpiewał hymn „Gloria” D-dur Antonio Vivaldiego, składający się z dwunastu odsłon. Z chórem zaśpiewały solistki: Joanna Strąk – sopran, Antonina Gorzelak – sopran i Monika Kozak-Wojciechowska – alt. Chórowi towarzyszył zespół instrumentalny w składzie: Maurycy Florek – I skrzypce, Maria Miłkowska-Cedro – II skrzypce, Monika Rudnowska – altówka, Anna Czarnomska – wiolonczela, Grzegorz Kustra – obój, Wojciech Wojciechowski – trąbka i Tomasz Piętak.
Za przepiękne doznania muzyczne podziękował wójt gminy Mariusz Walachnia wręczając kwiaty.