Dzień 15 grudnia 2023 roku na trwałe zapisze się w kronikach Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Maczka w Bliżynie. Tego dnia szkołę odwiedzili przedstawiciele Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków oraz 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. Na ręce dyrektora szkoły Grzegorza Jędrzejczyka prezes federacji gen. bryg. Zbigniew Szura wręczył certyfikowany woreczek zawierający ziemię z pól bitewnych szlaku do Ojczyzny 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
Uroczysty apel rozpoczął dyrektor szkoły, który na wstępie powitał wójta gminy Mariusza Walachnię, prezesa Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków gen. Zbigniewa Szurę i wiceprezes Małgorzatę Kaczyńską, przedstawicieli 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej mjr dr Wiesław Chłopka i starszego chorążego sztabowego Tomasza Szczura oraz bliżynianina, absolwenta szkoły ppłk. Michała Nowakowskiego, dzięki któremu do szkoły dotarła wystawa tematyczna poświęcona gen. Maczkowi.
Na wstępie głos zabrał gen. Szura, który od 1991 roku kultywuje pamięć o generale Stanisławie Maczku i jego żołnierzach, najpierw jako żołnierz zawodowy, a od 2008 roku jako prezes federacji. Przypomniał w skrócie historię „Czarnej Dywizji” i jej znaczenie: służyło w niej ponad 900 oficerów i 15.000 podoficerów i żołnierzy, dysponujących 400 czołgami, 500 pojazdami pancernymi i 5000 innymi pojazdami. Szlak dywizji to ponad 1800 kilometrów przebytych w 293 dni. Życie w walkach straciło ponad 1700 żołnierzy dywizji.
W dalszej części na komendę Grzegorza Smardzewskiego wprowadzono poczet sztandarowy szkoły i odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie gen. Szura sztandar szkoły odznaczył medalem XV-lecia Federacji. Następnie Lena Kowalik zaśpiewała „Śpiewkę 1920”, a grupa uczniów przedstawiła program okolicznościowy, który przygotowała Agnieszka Paszkiel. Oprawę muzyczną zapewnił Łukasz Pietrzyk, scenografię przygotowała Dorota Sochacka.
O służbie w jednostce w Żaganiu mówił starszy chorąży sztabowy Tomasz Szczur, o tradycji i symbolice „Czarnej Dywizji” opowiedział mjr dr Wiesław Chłopek, zaś o Pomocniczej Służbie Kobiet Małgorzata Kaczyńska, która następnie, jako córka jednego z żołnierzy gen. Maczka przekazała szkole książkę o dywizji własnego autorstwa. Okolicznościowy ryngraf dla szkoły przekazał gen. Szura, młodzież otrzymała drobne upominki.
Gościom a wizytę i udział w tym pięknym wydarzeniu upominkami i prezentami podziękowali: wójt gminy Mariusz Walachnia, dyrektor szkoły Grzegorz Jędrzejczyk i jego zastępczyni Sylwia Kaczer - Solarz.
W holu szkoły można było obejrzeć wystawy okolicznościowe przygotowane przez Romana Falarowskiego.