Uchwałą Sejmu RP rok 2024 został ogłoszony Rokiem Rodziny Ulmów, zaś 24 marca - Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Z tej okazji uczniowie ze szkoły w Bliżynie i Odrowążku zorganizowali wystawę pod kierunkiem nauczyciela historii Agnieszki Paszkiel.
Józef i Wiktoria Ulmowie z podkarpackiej wsi Markowa wraz z siódemką dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zginęli w 1944 r. z rąk niemieckich żandarmów za ukrywanie żydowskich sąsiadów. W 1955 r. zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zostali beatyfikowani za odwagę, poświęcenie dla bliźniego i niezachwianą wiarę. Rodzina Ulmów stała się symbolem tych Polaków, którzy w czasie okupacji zginęli za niesienie pomocy Żydom.
Organizując wystawę i zbierając informacje uczniowie poszerzyli swoją wiedzę historyczną, podkreślili, że działania zwykłych ludzi oraz ich postawa była przykładem patriotyzmu, odwagi, a przede wszystkim miłości i szacunku dla drugiego człowieka.
Agnieszka Paszkiel