Od uroczystego nabożeństwa w intencji Ojczyzny, odprawionego przez ks. proboszcza Stanisława Wlazło rozpoczęły się oficjalne obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.
Po Mszy św. kolumna poprzedzona pocztami sztandarowymi przeszła pod ofiar II wojny światowej, gdzie najpierw poczty sztandarowe Gminy Bliżyn, strażaków, szkół oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Pod odegraniu „Mazurka Dąbrowskiego” głos zabrał wójt gminy Mariusz Walachnia: -Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości oraz ważnym elementem pamięci zbiorowej. Dzieło to wprowadziło Polskę do grona nowoczesnych, oświeconych państwa. Święto Narodowe, które obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest jednym z tych dni w roku, który skłania do refleksji nad znaczeniem takich słów, jak wolność i odpowiedzialność, przede wszystkim w kontekście Państwa i Narodu, ale także naszej Małej Ojczyzny.
Uroczystości pod pomnikiem poprowadziła dyrektor GOK-u Katarzyna Skarus, o oprawę muzyczną zadbał Sebastian Siudak.
Święto Trzeciego Maja pierwotnie zostało ustanowione w 1919 roku, a następnie przywrócone w 1990 r. Obok Święta Niepodległości – 11 listopada - jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.