W dniu 18 sierpnia na placy przy kościele parafialnym w Mroczkowie odbył się 10., jubileuszowy Rodzinny Festyn Parafialny. –Zebrane datki przeznaczymy na organizację i wyposażenie muzeum parafialnego, które znajdzie się w dzwonnicy. Jego otwarcie planujemy 29 września podczas pielgrzymki aptekarzy po Mszy św. o godzinie 11.30 - mówi ks. proboszcz Krzysztof Sieczka.
Festyn, który poprowadziła Joanna Mączka, prezes założonego kilka dni wcześniej Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Gagatki”, rozpoczął się przed godziną 16.00. Organizatorzy zadbali od mnóstwo atrakcji.
W części artystycznej najpierw wystąpiła powstała rok temu schola parafialna, którą prowadzi ks. proboszcz. Na scenie zaprezentowały się dzieci w „Bliżyńskiej Gromady” pod kierunkiem Grażyny Kij oraz dzieci z klas 0-I miejscowej szkoły pod opieką Agnieszki Połeć i Roberty Zaręby. Wszystkie występujące dzieci otrzymały upominki ufundowane przez przewodniczącego Sejmiku Województwa Andrzeja Bętkowskiego i starostę skarżyskiego Artura Berusa.
Piosenki z krainy łagodności zaprezentował zespół „Cztery Struny Świata”, na scenie wystąpili też soliści Elżbieta Rychter i Wacław Pejas oraz Chór „Zawszy Młodzi” i Zespół Ludowy „Sobótka”, któremu akompaniował Dariusz Figarski. Jak zawsze z entuzjastycznym przyjęciem spotkał się występ kapeli „Bliżyńskie Scyzoryki” pod kierunkiem Adama Młodawskiego oraz zespół „Zdrowo Zakręceni” pod kierunkiem Wojciecha Szczepańskiego.
Na najmłodszych czekały zjeżdżalnia i tor przeszkód oraz stoiska Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej z Anną Sławińską oraz Nadleśnictwa Suchedniów, gdzie na dzieci czekali z atrakcjami Anna Wojkowska-Klata i Michał Zegadło.
Nie mogło zabrakną stoisk gastronomicznych. Ponad 2500 pierogów przygotowali mieszkańcy Płaczkowa i Górek oraz Jolanta Kowalik, gołąbki serwowała Grażyna Małecka, a watę cukrową Piotr Solarz. Parafianie i Koła Żywego Różańca upiekli 35 rodzajów przepysznych ciast. Można było grillować z OSP Mroczków, skosztować frytek od mieszkańców Górek, lodów od Ireneusza Adamczyka oraz chleba ze smalcem przygotowanego przez Stowarzyszenie „Uroczysko nad Kamienną” oraz mieszkańców sołectwa Pięty-Sołtyków.
Było też stoisko z dewocjonaliami obsługiwane przez Anetę i Sławomira Ferenczów oraz oczywiście loteria fantowa z główną nagrodą w postaci roweru o wartości 2000 złotych. nagród było aż 120! Nagrodę główną wygrał Gabriel Paduszyński.