W niedzielę, 1 września 2024 r., tradycyjne święto plonów obchodziła Parafia Odrowążek. Dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w intencji rolników, którą odprawił ks. proboszcz Wincenty Chodowicz. Winiec dożynkowy, symbolizujący plony, które rodzi ziemia - przygotowało sołectwo Nowy Odrowążek. W uroczystej procesji, przy śpiewie Zespołu Ludowego „Kuźniczanki”- przedstawiciele sołectwa, wnieśli wieniec i chleb do świątyni.
Proboszcz poświęcił wieniec, podziękował rolnikom za ich ciężką pracę na roli oraz podkreślił, że dożynki to czas wdzięczności i radości, będący zwieńczeniem całorocznego trudu rolników - jeśli serce człowieka przepełnione jest miłością, w tym miłością do ziemi, to ziemia wynagradza rolnikowi codzienne starania, dając obfite plony. Oprawę muzyczną podczas Mszy Św. zapewnili: Chór Parafialny i Zespół Ludowy „Kuźniczanki”, a kwiaty z ogrodów do dożynkowej dekoracji ofiarowali: Teresa Grot z Kucębowa Dolnego, Zofia i Jarosław Bednarz z Kucębowa-Borku oraz Leokadia Okła, Helena Dudzic i Mariusz Woźniak z Nowego Odrowążka.
Przy okazji dożynek zorganizowany został konkurs „Nasze Plony ‘2024” (już po raz piąty). Do konkursu można było zgłosić plony z własnych upraw (ogródka, sadu) lub zebrane w lesie. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Parafii, którzy dostarczyli owoce swojej pracy:
- największe dynie wyrosły u Leokadii Okły z Nowego Odrowążka, Ireny Bernatek z Odrowążka i Antosia Stachery z Kopci.
- największą cukinię dostarczył Jerzy Kondrak z Odrowążka.
- największa marchew wyrosła u Leny Stachery z Kopci.
- największego pomidora dostarczyła Teresa Grot z Kucębowa Dolnego.
- Maria Zgrzebnicka z Nowego Odrowążka wyhodowała czerwoną paprykę na krzaczku.
- kompozycje warzywno-owocowe przygotowali: Małgorzata i Zbigniew Janiak z Nowego Odrowążka, Paulina i Mateusz Grabka z Kucębowa Dolnego, Nikola Stępień z Kucębowa Dolnego oraz Klaudia Białczak z Nowego Odrowążka,
Ponadto, warzywa i owoce dostarczyli:
- Helena Dudzic z Nowego Odrowążka – duża cukinia i dynie ozdobne,
- Maria Scibisz z Kopci – duża dynia,
- Jadwiga Lisowska z Nowego Odrowążka – słodkie winogrono,
- Witold Zgrzebnicki z Odrowążka – duża cukinia,
- Ewelina, Kacper, Zuzia i Emilka Zgrzebniccy z Nowego Odrowążka – cukinie, kabaczki i arbuz,
- Katarzyna i Julia Korus z Kucębowa Dolnego – patison i duża cukinia,
- Jolanta Olejarz z Nowego Odrowążka – sok z jeżyn,
- Michał Głuszek z Nowego Odrowążka – dynia, słonecznik.
Swoimi uprawami pochwalił się również ks. proboszcz, który wyhodował największy koper, duże selery, marchew i fasolkę szparagową. Dodatkowo Proboszcz dostarczył duży kosz suszonych grzybów, które zebrał w lesie.
Płody rolne dostarczone do konkursu, zostały zaprezentowane na wystawie, towarzyszącej dożynkom parafialnym. Ks. Proboszcz pogratulował uczestnikom konkursu tak owocnych plonów i podziękował za zaangażowanie w konkursową inicjatywę. Wszystkich uczestników konkursu nagrodzono symbolicznymi upominkami.
Dodatkowo, przy okazji dożynek parafialnych, przygotowano okolicznościową, słomianą dekorację przed kościołem: „pojazd rolniczy” i gospodarza oraz stół, zastawiony plonami. Słomiane bele do tej zaskakującej konstrukcji – dostarczyli Jadwiga i Grzegorz Lisowscy z Nowego Odrowążka. Dekoracja, nie tylko zapraszała na dożynki, lecz także poprawiała humor mieszkańcom i przybyłym gościom, którzy na jej tle wykonali liczne fotografie, upamiętniające parafialną uroczystość.
Aneta Smulczyńska