Parafia NSPJ w Sorbinie realizuje projekt w ramach zadania publicznego Gminy Bliżyn pod nazwą „Realizacja programów profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi, narkomanii, uzależnieniom behawioralnym i przemocy, zagospodarowanie czasu wolnego w szczególności poprzez: zajęcia z rękodzieła, turystykę i inne formy” pt. „W życiu dobre rozdanie, to używek unikanie” – zadanie współfinansowane ze środków Gminy Bliżyn.
Działania polegają na atrakcyjnym zagospodarowaniu czasu wolnego lokalnej społeczności z dala od uzależnień, rozwijanie zainteresowań kulinarnych i rękodzielniczych oraz pasji turystycznych, a ich organizacją zajmują się Janina Kołek i Halina Fidor. Dotychczas zrealizowano warsztaty kulinarne, gdzie panie i panowie z klubu Seniora „Pogodni” nie tylko uczyli się wspólnie nowych przepisów, ale także pogłębiali wiedzę o właściwościach odżywczych różnych pokarmów wchodzących w skład dań i wymieniali się doświadczeniami w zakresie gotowania.
10 września odbył się wyjazd do Niepokalanowa i Żelazowej Woli. Założycielem Niepokalanowa jest św. Maksymilian Kolbe, franciszkanin, który wsławił się przede wszystkim bohaterskim oddaniem życia za jednego ze współwięźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz – Franciszka Gajowniczka. W kaplicy św. Maksymiliana Kolbego została odprawiona Msza święta przez ks. proboszcza Marka Senderowskiego w intencji uczestników wycieczki i ich rodzin. Na terenie klasztoru znajduje się interesująca ekspozycja - Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej braci w Niepokalanowie oraz Muzeum poświęcone osobie Maksymiliana Kolbego, po którym oprowadził uczestników projektu jeden z ojców franciszkanów. Natomiast Michał Śmigielski, pracujący w Radiu Niepokalanów opowiedział o historii najstarszego katolickiego radia w Polsce założonego w 1938 roku przez św. Maksymiliana Kolbego oraz umożliwił jego zwiedzanie. Następnie wszyscy udali się na modlitwę do Bazyliki Najświętszej Marii Panny oraz do Kaplicy wieczystej adoracji.
Kolejnym punktem wyjazdu była Żelazowa Wola – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, wielkiego polskiego kompozytora i pianisty. Zwiedzanie dworku i przepięknego parku zostało poprzedzone koncertem – Kwadransem muzycznym w wykonaniu uzdolnionej pianistki, laureatki wielu konkursów pianistycznych. Spacerując alejkami parku, przez którą przepływa rzeka Utrata, przy dźwiękach mazurków i sonat, z zachwytem można było wysłuchać opowieści przewodnika o życiu Fryderyka Chopina i jego rodziny oraz podziwiać niezwykłe gatunki drzew i roślin z różnych zakątków świata.
Halina Fidor