Blisko 50. osób uczestniczyło w zabraniu sprawozdawczym OSP Nowy Odrowążek w dniu 1 marca br. Strażacy z tej jednostki marzą, aby w tym roku zakupić nowy, lekki wóz bojowy. Zebraniem tym zakończyła się kampania zebrań podsumowujących rok 2024 we wszystkich jednostkach. Przyjęto też plany pracy na rok 2025.Do remizy w Nowym Odrowążku licznie przybyły druhny i druhowie oraz ich goście.
Wśród tych ostatnich byli: poseł Mariusz Gosek, wójt gminy Mariusz Walachnia, przewodniczący rady gminy Radosław Bułka i duża grupa radnych: Katarzyna Cedro-Lisowska, Dorota Cukrowska, Damian Garbala, Sławomir Ferencz, Paweł Osóbka, Mariusz Szcześniak. Obecny był komendant powiatowy PSP mł. bryg. Marcin Jasiński, radni powiatowi Mieczysław Bąk i Sebastian Siudak, dzielnicowi Emil Sadza i Tomasz Berus, sołtysi Patrycja Lisowska i Janusz Okła oraz zaprzyjaźnieni z jednostką Jacek Krzepkowski z Mroczkowa i Krzysztof Chrzan ze Stąporkowa.
Jeszcze przed zebraniem na ręce prezesa jednostki Krzysztofa Krzepkowskiego przekazano prezent w postaci sprzętu nagłaśniającego, który ufundowali radni naszej rady gminy obecni na sesji i radna Edyta Trzebińska-Janus oraz Sebastian Siudak i Anna Leżańska.
Zebranie otworzył Krzysztof Krzepkowski prezes witając przybyłych, po czym prowadzenie zebrania przejął komendant gminny OSP Zdzisław Kuźdub. Zebranie protokołowała Patrycja Lisowska. W pierwszej części wysłuchano sprawozdań za 2024 rok. Z działalności jednostki złożył je prezes, sprawozdanie finansowe Artur Lisowski a komisji rewizyjnej Patrycja Lisowska. Wynika z nich, że aktualnie jednostka liczy 36 członków zwyczajnych, 7 honorowych i 9 wspierających, w tym 14 kobiet. W 2024 roku j uczestniczyła w 21 akcjach. Było to 13 pożarów i 8 miejscowych zagrożeń (2023 – 12, akcji 4 pożary i 4 miejscowe zagrożenia). Najważniejszym wydatkiem inwestycyjnym w 2024 roku był montaż pompy ciepła i fotowoltaiki, co kosztowało 101.499 zł (Urząd Marszałkowski 66.490 zł, Urząd Gminy 45.000 zł). Z Funduszu Sołeckiego zakupione zostały szafki strażackie. Ambitne są plany na ten rok. To m.in. zakup lekkiego wozu strażackiego, remont stołówki, zakup kamery termowizyjnej i zestawu do tlenoterapii oraz zestawu hydraulicznego. Ten ostatni zakup warunkuje wstąpienie OSP Nowy Odrowążek do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co jest w planach do 2028 roku. Prowadzący zebranie Zdzisław Kuźdub podkreślił w tym miejscu, że jest to konieczne, ponieważ OSP Nowy Odrowążek jest umiejscowiona w strategicznym miejscu, na styku trzech powiatów, a dojazd JRG z Kielc, Końskich czy Skarżyska zajmuje co najmniej po 15 minut.
W dyskusji na sprawozdaniami głos zabrał Krzysztof Krzepkowski, który wyraził żal do komendy powiatowej o zbyt rzadkie – zdaniem strażaków – dysponowanie ich do akcji. Jako przykłady wskazał brak wyjazdów do usuwania owadów oraz nie zadysponowanie jednostki (mimo jej gotowości) do dużych pożarów w Mroczkowie i Brześciu (gdzie była np. OSP Suchedniów). –Mamy nowy samochód i sprzęt, mamy ubrania ochronne i byliśmy w gotowości. Druhowie są zawiedzeni – mówił prezes.
Komendant powiatowy Marcin Jasiński wyjaśnił, że straż nie może być traktowana jako firma usługowa i w przypadków usuwania owadów jest dysponowana tylko do ich likwidacji w instytucjach publicznych, u osób starszych i uczulonych. Jeśli chodzi o wskazane przez prezesa pożary, to o wyjeździe danej jednostki decyduje oficer dyżurny, W pierwszej kolejności dysponowane są jednostki z KSRG. Ponadto komenda powiatowa musi tak dysponować siłami i środkami, aby zabezpieczeń pozostałe obszary powiatu w przypadku wystąpienia kolejnych zagrożeń.
W dyskusji głos zabrali m.in. poseł Mariusz Gosek, przewodniczący rady Radosław Bułka, radne Aneta Smulczyńska i Katarzyna Cedro-Lisowaka i wójt gminy Mariusz Walachnia. Mówcy podkreślali, że władze gminy przykładają duża wagę do bezpieczeństwa mieszkańców, o czym świadczą poczynione w ostatnich latach inwestycje w remizy, ich wyposażenie, zakupy nowych wozów bojowych do Nowego Odrowążka, Bliżyna i Sorbina. –W każdej kadencji mocno wspieraliśmy nasze jednostki. Rokrocznie duże środki idą do strażaków nie tylko z budżetu gminy, ale również z Funduszu Sołeckiego – podkreślił wójt. Optymistą w sprawie zakupu lekkiego wozu jest przewodniczący rady, a radna Katarzyna Cedro-Lisowska podsumowała: -Boks garażowy już czeka.
Na zakończenie zebrania komendant gminny Zdzisław Kuźdub zaprezentował logo jednostki, które opracował grafik Sebastian Kozłowski. Zostało ono zaakceptowane w formie stosownej uchwały.
Zebraniem w Nowym Odrowążku kampania zebrań sprawozdawczych w naszej gminie dobiegła końca. Jak wskazał komendant gminny Zdzisław Kuźdub w przyszłym roku czekają nas wybory nowych władz u strażaków i zjazd gminny. Natomiast w tym roku czekają nas między innymi eliminacje gminne (6 marca) i powiatowe (11 kwietnia) Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, kolejne Mistrzostwa Gminy w Tenisie Stołowym, Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze (25 maja) oraz jubileuszu 115-lecia działalności OSP Bliżyn (7 czerwca). O wydarzeniach tych informować będziemy naszych Czytelników na bieżąco.
Tytułem podsumowania przypomnijmy, że na ogólną liczbę 885 zdarzeń na terenie powiatu w 2025 roku (239 pożarów, 573 miejscowe zagrożenia i 73 alarmów fałszywych), w gminie Bliżyn odnotowano 116 zdarzeń, w tym: 44 pożary, 69 miejscowych zagrożeń oraz 3 alarmy fałszywe. W całym województwie rok temu strażacy wyjeżdżali do akcji 16.193 razy.