W Bliżynie odbyło się poświęcenie grobu Ryszarda Chrzanowskiego ps. „Kos”, żołnierza Armii Krajowej oraz powojennego podziemia niepodległościowego. Pomnik ufundował Instytut Pamięci Narodowej. W uroczystości wzięli udział między innymi członkowie rodziny Ryszarda Chrzanowskiego, młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej w Sorbinie wraz z pocztem sztandarowym, delegacja IPN oraz wójt gminy Mariusz Walachnia.
Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Krakowie, a także dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury w Kielcach. Najpierw uczestnicy uroczystości zebrali się na Mszy Świętej w kościele pw. św. Ludwika w Bliżynie. Po modlitwie przenieśli się na tamtejszy cmentarz parafialny, gdzie odbyła się druga część uroczystości, czyli poświęcenie grobu.
- Podkreślamy, że obowiązkiem państwa polskiego jest szukanie takich osób i składanie im hołdu. Marzyli o wolnej ojczyźnie i byli gotowi na poświęcenia dla całej wspólnoty Polaków. Walcząc o niepodległość zapłacili życiem – mówił dr Maciej Korkuć. – To dokończenie tego hasła „wracamy po swoich". Dziś nie tylko Instytut wrócił po żołnierza czasów okupacji niemieckiej, czasów zniewolenia komunistycznego, ale także on wraca do swoich – powiedział dr Robert Piwko, naczelnik delegatury IPN w Kielcach.
Zdjęcia: IPN, Delegatura w Kielcach
***
Ryszard Chrzanowski urodził się 22 marca 1925 roku we wsi Brzeście, w gminie Bliżyn w powiecie skarżyskim. Od 1941 roku był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej pełniąc służbę między innymi w oddziale Antoniego Hedy „Szarego”. Uczestniczył w licznych akcjach zbrojnych, m.in. w rozbiciu więzienia w Kielcach w sierpniu 1945 roku.
Po wojnie zagrożony aresztowaniem, w 1946 roku wstąpił do oddziału podporządkowanego Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość” Wacława Borowca „Niegolewskiego”. Brał udział w akcjach wymierzonych w członków aparatu represji oraz akcjach zaopatrzeniowych. Aresztowany we wrześniu 1947 r. przez funkcjonariuszy Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Końskich, został skazany 20 grudnia tego roku przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi na 10 lat pozbawienia wolności. Zmarł w więzieniu w Raciborzu 12 lutego 1949 roku.
Szczątki Ryszarda Chrzanowskiego zostały odnalezione w listopadzie 2020 roku podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu parafialnym Jeruzalem w Raciborzu.
W czerwcu 2024 roku, 75 lat po śmierci, Ryszard Chrzanowski spoczął na cmentarzu rodzinnym w Bliżynie, obok swojej żony. – Dla mnie to bardzo, bardzo ważna chwila i dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli przez te lata i doprowadzili do tego, że mój ojciec mógł spocząć tu, gdzie urodził się – mówiła wówczas Elżbieta Paszkiewicz, córka Ryszarda Chrzanowskiego.
Źródło: ipn.gov.pl
Poniżej zdjęcia nadesłane przez Janusza Maciejewskiego. Dziękujemy!