Kilkadziesiąt osób uczestniczyło 1 lipca w spotkaniu informacyjnym w Gminny Ośrodek Kultury w Bliżynie, podczas którego zaprezentowana została diagnoza potrzeb i potencjału kulturalnego Gmina Bliżyn. Ogłoszono również zasady naboru wniosków na inicjatywy lokalne, które mogą liczyć na wsparcie kwotą do 5.000 zł. Łączna pula w konkursie wynosi 35.000 zł. Nabór potrwa do połowy lipca.
Spotkanie otworzył dyrektor GOK-u Piotr Stefański. – Spotkaniem tym kończymy to, co zaczęliśmy na Wiecu Kultury. Widzimy, że istnieje potrzeba zmian w tym kierunku, aby „Zameczek” był dostępny dla wszystkich. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy, animatorzy kultury, aktywiści organizacji pozarządowych.
Skrupulatną diagnozę stanu i potrzeb bliżyńskiej kultury przestawił koordynator projektu Radek Kowalik. Obszerna diagnoza licząca niemal 150 storn jest dostępna na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury (https://gokblizyn.pl/diagnoza-potencjalu-i-potrzeb-mieszkancow-gminy-blizyn-zblizenie-na-kulture/). - Spotkania z mieszkańcami zaowocowały ważnymi rozmowami o kulturze, każdy z naszych rozmówców wybrał swój ulubiony obraz, a my stworzyliśmy uliczną galerię. To działanie jest częścią diagnozy potrzeb i potencjału kulturowego mieszkańców gminy - podkreśla Radek.
W ramach diagnozy odbyły się m.in. warsztaty w szkołach (ich efektem jest plakat promujący projekt), spotkania z ludźmi kultury oraz „Festiwal pukania do drzwi”, który był okazją do spotkania się światów, którym bez kultury trudno byłoby się spotkać. Spotkaniom towarzyszy wędrowna wystawa obrazów Józefa Chełmońskiego, które w finale zawisły na przystanku w centrum Bliżyna. Wraz z Radkiem do drzwi pukali wolontariusze: Antonina Wrona, Miłosz Wrona, Filip Ołub, Maria Boruń, Zuzanna Stopa, Nikołaj Szyszkowski.
W drugiej części spotkania o zasadach naboru wniosków w ramach inicjatyw lokalnych przedstawił animator Narodowego Centrum Kultury Tomasz Ignalski. W prezentacji multimedialnej przedstawił liczne przykłady działań mieszczących się w zasadach naboru, który potrwa do polowy lipca. Inicjatywy będą zrealizowane do połowy października. Preferowane są działania na stuku kultura-natura, międzypokoleniowe, terenowe aktywizujące młodzież i dorosłych, popularyzujące lokalny potencjał kulturalny.
Po spotkaniu w „Zameczku” w plenerze podopieczni Klaudii Domagały zaprezentowali w ramach „Teatru cieni” przestawienie zatytułowane „Zosia i Janek – opowieść o Kwiecie Paproci”, w którym wystąpili: Olga Buczek, Ola Durlik, Julia Michałowska, Rozalia Król, Julia Bassa, Oliwia Rejnowicz.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne” Edycja 2025.