OSP

Początek historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowkach wiąże się z pożarem, który miał miejsce 18 lipca 1969 r. w gospodarstwie D.i H. Młodawskich.. Ówczesny sołtys Nowek – Piotr Supierz na sesji Gromadzkiej Rady Narodowej w Odrowążku wystąpił z inicjatywą zorganizowania OSP w tej miejscowości. Po przyjęciu tej propozycji w październiku 1969 r. z udziałem Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych w Końskich odbyło się w mieszkaniu sołtysa zebranie wiejskie, na którym powołano Ochotniczą Straż Pożarną w Nowkach. Członkami OSP zostali: Stanisław Kuliński – prezes, Zygmunt Krzepkowski – naczelnik, Piotr Supierz – sekretarz, Zygmunt Wojda – skarbnik, Eugeniusz Nowek – gospodarz, Jan Krzepkowski s. Antoniego – przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Jan Trzebiński – członek KR, Marian Dąbrowski – członek KR, Józef Dąbrowski, Ryszard Tamborski, Henryk Mackiewicz, Henryk Żak s. Mariana, Zygfryd Supierz, Leon Krzepkowski, Mieczysław Dąbrowski, Jan Żak, Henryk Młodawski, Henryk Żak s. Stanisława, Jan Kuliński, Jan Krzepkowski s. Kazimierza.

 

n1Początkowo straż nie posiadała własnego budynku, podstawowy sprzęt przechowywano u Eugeniusza Nowka, następnie od 1972 r. w budynku Jana Skwarny. W 1973 r. funkcję naczelnika OSP powierzono Henrykowi Młodawskiemu i wtedy zrodził się plan wybudowania remizy strażackiej wraz z pomieszczeniami na sklep spożywczy. OSP Nowki na posiedzeniu w dniu 10 października 1976 r. podjęła uchwałę o rozwiązaniu swojej jednostki i połączeniu się z OSP w Sorbinie. W 1980 r. przy dużym wkładzie czynu społecznego, głównie członków OSP, jak też mieszkańców Nowek i poparciu finansowemu Urzędu Rady Gromadzkiej i Gminnej Spółdzielni ,,SCh" został wybudowany budynek świetlicy wraz z zapleczem kuchennym oraz pomieszczeniem na sklep. W 1989 r. został dobudowany boks garażowy, a 5 lat później pomieszczenie na sprzęt przeciwpożarowy. Dalsze prace remontowe i modernizacyjne w remizie miały miejsce już po 2000 roku. Wykonano sufit podwieszany w świetlicy, wymieniono wszystkie okna na PCV oraz ocieplono z zewnątrz cały budynek.

 

n2Ochotnicza Straż Pożarna w Nowkach posiada na wyposażeniu m.in.: motopompę typu M800, węże tłoczne W-75 – 12 szt., W-52 – 11 szt., węże ssawne - 4 szt., prądownice wodne – 6 szt., ubrania koszarowe - 8 kpl., ubrania ochronne - 8 kpl., hełmy – 9 szt., pasy bojowe i toporki – po 9 szt.. stojak hydrantowy. Do ogłaszania alarmu pożarowego służy druhom z Nowek syrena ręczna. W 1999 r. , a więc w 30 roku działalności OSP na 40 mężczyzn wsi Nowki 27 należało do miejscowej straży. Obecnie jednostka OSP Nowki liczy 21 członków czynnych. Na walnym zebraniu sprawozdawczo wyborczym w dniu 11.02.2006 r. wybrano nowy zarząd jednostki oraz komisję rewizyjną.

 

Zarząd OSP Nowki tworzą:

  • Jan Kuliński - prezes
  • Zygmunt Krzepkowski - wiceprezes
  • Krzysztof Wojda – naczelnik
  • Henryk Młodawski – z-ca naczelnika
  • Sylwester Kij – sekretarz
  • Karol Zygmunt – skarbnik
  • Jacek Zygmunt - gospodarz

 

Komisję Rewizyjną tworzą:

  • Ireneusz Jakubczyk - przewodniczący
  • Wiesław Okła - członek
  • Grzegorz Jedynak - członek

 

n3Jednostka OSP Nowki prowadzi działalność statutową i czynnie uczestniczy w działalności i pracach związku OSP na terenie gminy Bliżyn i powiatu skarżyskiego. W dniu 22 kwietnia 2006 r. w Bliżynie odbył się Zjazd Gminnego Oddziału Związku OSP RP, na którym wybrano nowe władze gminne związku. Druhowie z Nowek mają swoją reprezentację w tych władzach. Członkami Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Blizynie zostali wybrani: Jan Kuliński i Krzysztof Wojda. Członkiem Komisji Rewizyjnej Oddziału Gminnego ZOSP RP został wybrany dh Henryk Młodawski. Ten sam zjazd wybrał swoich przedstawicieli do Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Skarżysku Kamiennej. Przedstawicielem OSP Nowki do tego zarządu został wybrany dh Jan Kuliński.

 

Pożary na szczęście omijają wioskę, sporadycznie strażacy interweniują przy gaszeniu pożarów poszycia leśnego i lasów, którymi Nowki są otoczone bądź przy pożarach traw i nieużytków. Jednostka pomimo zaawansowanego wieku większości członków stara się czynnie uczestniczyć w organizowanych szkoleniach, ćwiczeniach oraz zawodach sportowo pożarniczych.

W 2019 r. podjęto uchwałę w sprawie  rozwiazania Ochotniczej Strazy Pożarnej w Nowkach.

Nowy odrowązek strazPoczątki Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Odrowążku wiążą się z 1969 r. i osobą Kazimierza Głowali - sołtysa Nowego Odrowążka w latach 1957 – 1990. Na zebraniu wiejskim w 1969 r. grupa mieszkańców Nowego Odrowążka i Odrowążka na wniosek Kazimierza Głowali podjęła decyzję o powołaniu ochotniczej straży pożarnej. Wśród inicjatorów utworzenia jednostki OSP byli wspomniany już Głowala Kazimierz oraz Krzepkowski Wacław, Mączyński Jan, Okła Władysław, Smulczyński Jan, Ściegienny Marian, Zgrzebnicki Wacław. Pierwszym Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Odrowążek został wybrany dh Głowala Kazimierz a Naczelnikiem dh Krzepkowski Wacław.

 

Początkowo jednostka nie miała swojej siedziby. Sprzęt pożarniczy (motopompę i węże pożarnicze) przechowywano w zabudowaniach dh Kazimierza Głowali. Plan wybudowania remizy zrodził się na początku lat 80-tych. Gmina Bliżyn przekazała na ten cel teren. Środki finansowe na budowę również w większości (około80%) pochodziły z gminy Bliżyn. Budowę wsparła finansowo Komenda Wojewódzka Straży Pożarnych w Kielcach oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń PZU. Większość prac wykonali sami strażacy, przede wszystkim młodzi członkowie OSP. Dużego wsparcia i pomocy w budowie strażnicy udzieliły bliżyńskie zakłady pracy, a zwłaszcza Kieleckie Zakłady Farb i Lakierów w Bliżynie oraz bliżyński tartak. Powstał piękny jak na owe czasy budynek, w skład którego wchodziła świetlica, zaplecze kuchenne, garaż oraz pomieszczenie socjalne. Uroczyste oddanie do użytku nowej remizy odbyło się w 1989 r. W ostatnich latach w budynku wykonano wiele prac remontowych i modernizacyjnych. Wykonano ceramiczne posadzki, sufity podwieszane, zaplecze sanitarne, wymieniono wszystkie okna i wykonano ogrzewanie budynku. Wylano nową posadzkę w garażu a plac przed remizą został wyłożony kostką brukową.

 

Największą bolączka strażaków z Nowego Odrowążka od początku powstania jednostki był brak sprzętu pożarniczego. Dopiero w 1998 r. na wyposażenie jednostki został przesunięty średni samochód gaśniczy Star 25 z OSP Bliżyn. W 2001 r. jednostka otrzymała taki sam pojazd, pozyskany przez gminę ze zlikwidowanego Zakładu Farb i Lakierów oraz dodatkowo motopompę M-800 po remoncie kapitalnym. Obecnie użytkowany średni samochód gaśniczy Star 244 został przekazany strażakom z Nowego Odrowążka w 2003 r. Przekazanie pojazdów ożywiło znacznie działalność jednostki, która zaczęła odtąd brać czynny udział w akcjach gaśniczych, a także zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminy, odnoszą nawet sukcesy na tym polu, zajmując m.in. III miejsce w 2007 r. W kolejnych latach na wyposażenie jednostki trafia sprzęt pożarniczy, co przyczyniało się do znaczącej poprawy gotowości bojowej jednostki.

 

Aktualnie Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Odrowążku posiada na wyposażeniu: średni samochód gaśniczy Star 244, motopompę M-800, pompę szlamową, agregat prądotwórczy, piłę spalinową do drewna, drabinę dwuprzęsłową DW-10, podstawowe wyposażenie pojazdu w sprzęt pożarniczy oraz komplet środków ochrony indywidualnej. Jednostka jest także bardzo dobrze wyposażona w środki łączności, posiada urządzenie zdalnego alarmowania, radiotelefon przewoźny i radiotelefon przenośny.

 

Wyposażenie jednostki i strażaków pozwala OSP Nowy Odrowążek na samodzielne prowadzenie akcji ratowniczo – gaśniczych.

Obecny Zarząd ( 2021)  tworzą Krzysztof Krzepkowski – prezes, Czesław Olejarz – wiceprezesa, Wiktor Ziomek – naczelnik, Arkadiusz Lisowski – skarbnik, Paweł Bernatek – sekretarz oraz Leon Rot – gospodarz. Komisję rewizyjną na najbliższe pięć lat tworzyć będą: Robert Ściegienny, Mateusz Okła i Krzysztof Lisowski.

 

osp wołówWedług przekazów słownych Ochotnicza Straż Pożarna w Wołowie została założona w 1962 roku.

Wśród inicjatorów i założycieli jednostki OSP Wołów należy wymienić: Zepa Mariana, Łukomskiego Jana, Łukomskiego Ireneusza, Guzikowskiego Antoniego, Durlika Michała, Wronę Tadeusza. Pierwszym Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołowie został wybrany dh Guzikowski Antoni.

Pierwszą siedzibą jednostki była drewniana szopa wykonana przez strażaków (usytuowana na obecnej posesji OSP), gdzie przechowywano sprzęt pożarniczy (motopompę i armaturę do podawania wody). W latach 70-tych zrodziła się myśl o wybudowaniu strażnicy. Teren pod budowę strażnicy został przekazany przez grupę mieszkańców Wołowa. Społecznego zapału wystarczyło tylko na zalanie fundamentów w ziemi. Na przełomie lat 70–tych i 80-tych na nowo powróciła idea wybudowania strażnicy na istniejących już fundamentach. Urząd Gminy w Bliżynie na usilne prośby ówczesnego zarządu OSP Wołów z Tadeuszem Wroną – ówczesnym prezesem na czele, zlecił wykonanie ekspertyzy fundamentów pod kątem możliwości budowy strażnicy.

W dniu 28 października 1982 r. Urząd Gminy w Bliżynie zlecił opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej. Wykonawcą dokumentacji było Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Kielc. Decyzją z dnia 10 maja 1984 r. Wojewódzkie Biuro Planowania Przestrzennego w Kielcach zatwierdziło projekt i udzieliło pozwolenia na budowę strażnicy.

Inwestorem był Urząd Gminy w Bliżynie, który przystąpił do organizacji prac budowlanych, a ich bezpośrednim wykonaniem zajęli się w czynie społecznym strażacy z Wołowa. Największe zasługi w budowie strażnicy należy przypisać Cezaremu Wronie – naczelnikowi OSP Wołów, który osobiście uczestniczył w organizacji i bezpośrednim wykonawstwie większości robót budowlano montażowych. Środki finansowe na budowę w większości (około80%) pochodziły z gminy Bliżyn. Finansowo budowę wsparł również Zarząd Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kielcach, a zwłaszcza Powszechny Zakład Ubezpieczeń PZU Inspektorat w Skarżysku - Kam. Dużego wsparcia i pomocy w budowie strażnicy udzieliły bliżyńskie zakłady pracy oraz Nadleśnictwo w Suchedniowie, które przekazało nieodpłatnie drewno na wszelkie potrzeby związane z budową strażnicy.

W skład budynku strażnicy wchodziła duża świetlica, garaż oraz zaplecze socjalne. Uroczyste oddanie do użytku nowej remizy odbyło się w 1989 r.

W ostatnich latach w budynku wykonano wiele prac remontowych i modernizacyjnych. Dobudowano pomieszczenie garażowe, adaptowano były garaż na pomieszczenie socjalne, wykonano ceramiczne posadzki, sufity podwieszane, zaplecze sanitarne, wymieniono wszystkie okna oraz wymieniono pokrycie dachowe.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wołowie do 7 listopada 2015 r. była jednostką typu „M”. Obecnie strażacy z Wołowa maja do dyspozycji: lekki samochód pożarniczy Ford Transit, motopompę M-800, pompę pływającą Niagara, podstawowe wyposażenie w sprzęt pożarniczy i armaturę wodną (węże ssawne, tłoczne, rozdzielacze, prądownice itp.) oraz komplet środków ochrony indywidualnej.

        Jednostka realizuje działalność statutową oraz szkoleniową, czynnie uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną. Strażacy z Wołowa uczestniczą także czynnie w działalności związku na szczeblu gminy Bliżyn i powiatu skarżyskiego. Z sukcesami jednostka uczestniczy w zawodach sportowo pożarniczych i innych imprezach sportowych. Obecnie OSP Wołów liczy 21 członków czynnych (w tym 8 kobiet) i 2 członków honorowych.

         Na walnym zebraniu sprawozdawczo - wyborczym w dniu 5 marca 2011 roku wybrano nowy zarząd jednostki oraz komisję rewizyjną. Przedstawicielami OSP Wołów z Zarządzie Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Bliżynie są druhowie Sitko Dariusz i Zep Jarosław, natomiast w Zarządzie Oddziału Powiatowego jednostkę reprezentuje dh Sitko Dariusz.

Zarząd OSP Wołów:

Prezes – Sitko Dariusz

Wiceprezes– Wrona Ryszard

Naczelnik – Fall Radosław

Sekretarz – Zep Jarosław

Skarbnik – Ozięmbłowski Piotr

Gospodarz – Lorenz Robert

Komisja Rewizyjna:

Przewodniczący – Wrona Halina

Sekretarz – Żak Michał

Członek – Durlik Michał

Rys historyczny

 

m1Wiosną 1959 roku na zebraniu wiejskim we wsi Mroczków powiat Końskie poruszono sprawę założenia jednostki straży pożarnej. Inspiratorem założenia OSP byli Adamczyk Stanisław, Wąsowski Ludwik, Nowek Antoni, Lisowski Zdzisław, Berus Jan, Bąk Henryk i Osóbka Antoni. Na zebraniu tym sporządzili wniosek do Powiatowej Komendy Straży Pożarnej. Po niedługim czasie został on pozytywnie rozpatrzony, co zadecydowało o powołaniu OSP w Mroczkowie.


W roku 1960 jednostce przyznano motopompę M-200 wraz z osprzętem. Na początku sprzęt ten był przechowywany w budynkach gospodarczych tutejszych strażaków ochotników a do pożarów jeździli zaprzęgiem konnym. Dopiero po wybudowaniu Gromadzkiej Rady Narodowej w Mroczkowie, cały sprzęt przeniesiono do wydzielonego pomieszczenia. Strażacy uczestniczyli w licznych jak na owe czasy akcjach gaszenia pożarów, które powstawały w drewnianych gospodarstwach mieszkańców.


m2W roku 1965 rozpoczęto budowę obecnie stojącej strażnicy, a do użytku oddano ją dopiero w 1970 roku i została wybudowana w czynie społecznym. Pierwszym prezesem OSP Mroczków został druh Adamczyk Stanisław, który sprawował władzę od 1960 roku do 1971 roku. Następnie władzę sprawowali druhowie: Garczyk Jan od 1971 do 1974 roku, Wąsowski Ludwik od 1974 do 1985 roku, Sztab Jan od 1985 do 1991 roku, Bąk Bogusław od 1991 do 1996 roku, Sztab Jan od 1996 roku i dalej pozostał prezesem OSP w Mroczkowie. Przez wiele lat jednostka działała prewencyjnie sprawdzając okoliczne gospodarstwa w zakresie stanu ppoż. I BHP przy : omłotach, wykopkach i innych pracach w gospodarstwach. Jednostka aktywnie brała udział w zawodach sportowo-pożarniczych w drugiej połowie lat 70 ubiegłego wieku do lat 90 na szczeblu gminnym, rejonowym i wojewódzkim, gdzie zajmowała czołowe miejsca.

 

m3W latach 1990-2004 jednostka sporadycznie uczestniczyła w zawodach sportowo- pożarniczych i działaniach ppoż. Po rekonstrukcji jednostki wynikającej z mobilizacji druhów od roku 2004 jednostka ponownie aktywnie uczestniczy we wszystkich działaniach pożarniczych, zawodach sportowo-pożarniczych, organizuje festyny rodzinne dla mieszkańców, występy zespołów ludowych itp.

 

W październiku 2005 roku jednostka została przekształcona z typu M na S i otrzymała samochód pożarniczy GBAM. Obecnie posiada MDP chłopców i dziewcząt oraz drużynę seniorów OSP. Drużyny te zajmują czołowe miejsca w zawodach gminnych jak i powiatowych.

 

Zarząd OSP Mroczków – od 2000 r.
Prezes – Sztab Jan
Naczelnik – Adamczyk Mariusz,
Wiceprezes – Sustak Piotr
Skarbnik – Sztab Piotr
Sekretarz – Bąk Bogusław
Gospodarz – Sieczka Dariusz

 

Remont strażnicy w 2003 roku

 

m4

Zarząd OSP w Mroczkowei intensywnie rozpoczął prace nad modernizacją i rekonstrukcją jednostki. Po rozmowie z Wójtem Gminy Tomaszem Rokitą, Rada Gminy i PZU w Skarżysku–Kamiennej zostały przydzielone pieniądze na remont strażnicy. Po otrzymaniu dotacji druhowie przystąpili do modernizacji strażnicy.

 


Wykonano następujące prace remontowe i budowlane: elewacja ¾ budynku, posadzka dużej sali, pomieszczenie socjalno-sanitarne, modernizacja zewnętrznych schodów budynku i budowa wewnętrznych, wykonanie instalacji: grzewczej, gazowej i wodnej, budowa szamba. Wartość prac społecznych wykonanych przez druhów wyniosła ok. 5000 zł.

s1

Zarząd OSP w Sorbinie (2021 r): Paweł Jarosz – prezes, Zbigniew Domagała – wiceprezes, naczelnik, Mieczysław Żak – wiceprezes, Ryszard Kopeć – skarbnik, Mateusz Boczek – sekretarz, Szymon Żak – zastępca naczelnika i Agnieszka Ślusarczyk – gospodarz. Komisja rewizyjna:  Józef Dąbrowski – przewodniczący, Barbara Młodawska – sekretarz i Rafał Górzyński – członek.  

Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Sorbinie należy 40 druhów. Działają też drużyny młodzieżowe chłopców i dziewcząt na gminne i powiatowe zawody sportowo- pożarnicze. Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Samochody, którymi dysponuje jednostka dysponuje to: GBA (Gaśniczy Bojowy Autopompa) Star 244, zbiornik 2500 litrów, posiadającym agregat pianotwórczy oraz Żuk. OSP Sorbin bierze czynny udział w akcjach ratowniczo- gaśniczych, w których zagrożone jest życie i mienie osób zarówno własnej miejscowości jak i osób z terenu gminy Bliżyn. W 2002 roku członkowie OSP brali udział w usuwaniu skutków powodzi oraz katastrofy ekologicznej na terenie zakładu „Polifarb" w Bliżynie, gdzie łącznie przepracowali ponad 700 godzin. Oprócz udziału w akcjach gaśniczych strażacy biorą czynny udział w życiu społeczności lokalnej i w wydarzeniach o charakterze gminnym. Jednostka OSP uczestniczy również w powiatowych ćwiczeniach strażackich, organizowanych na wypadek zagrożeń, którymi dotychczas były: „Wiertnia" 2004 manewry jednostek OSP powiatu skarżyskiego na „Świniej Górze", ćwiczenia bojowe jednostek OSP z powiatów skarżyskiego i koneckiego w lasach koło Odrowąża.

 

 

Historia OSP w Sorbinie

 

s2Ochotnicza Straż Pożarna w Sorbinie powstała w 1928 roku. Staraniem miejscowej ludności w 1931 r. została zakupiona sikawka ręczna, węże oraz bosaki. Sikawka była wożona wozem konnym przez miejscowych gospodarzy. W okresie II wojny światowej OSP zawiesiła swoją działalność. W 1946 r. jednostka OSP otrzymała barak drewniany i wznowiła swoją działalność. Podobnie jak przed wojną wyposażenie w sprzęt było jednak prymitywne i składało się z sikawki ręcznej, beczkowozu konnego, kilku odcinków węży, bosaków, łopat i wiader. W 1969 r. Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Kielcach zaakceptowała budowę remizy strażackiej w Sorbinie i przekazała odpowiedni plan budowy. Budowa prowadzona była przy dużym zaangażowaniu miejscowego społeczeństwa. Zakończono ją w 1975 r. W 1978 r. jednostka otrzymała samochód marki ŻUK wraz z wyposażeniem, tj. motopompę, węże ssawne, węże tłoczne, hełmy bojowe, pasy, buty i ubrania ochronne. Od 1989 r. prowadzono modernizację i rozbudowę strażnicy. Modernizacja ta polegała na: wykonaniu podłóg i ogrodzenia, wymianie dachu ze stropodachu na dach dwuspadowy kryty blachą, wybudowaniu dodatkowej sali, ułożeniu płytek i sufitów podwieszanych, rozbudowanie kuchni i zaplecza sanitarnego z szatnią, wymianie okien i ociepleniu budynku, wykonaniu instalacji centralnego ogrzewania. W roku 2001 jednostka dostała drugi samochód marki STAR z Komendy Powiatowej PSP w Skarżysku- s3Kamiennej, który został wyremontowany własnymi siłami. Jednostka OSP została doposażona w dalszy sprzęt tj.: pompa szlamowa, mundury bojowe, węże tłoczne, hełmy bojowe, pasy bojowe, buty ochronne i inne. Dnia 6 stycznia 2004 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sorbinie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W dniu 15 maja 2004 r. odbyły uroczyste obchody 75-lecia Powstania OSP w Sorbinie podczas których jednostka otrzymała sztandar oraz decyzję o włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Uroczystości te rozpoczęła msza święta z udziałem księży kapelanów diecezji kieleckiej i radomskiej oraz ks. kapelana strażaków powiatu skarżyskiego J. Karbownika. W obchodach wzięły udział wszystkie jednostki OSP z powiatu skarżyskiego oraz dowództwo PSP ze Skarżyska-Kamiennej.

 

Sukcesy w Zawodach Sportowo- Pożarniczych OSP

 

Od roku 1980 jednostka OSP w Sorbinie bierze udział w zawodach sportowo- pożarniczych gminnych i rejonowych, gdzie zajmuje czołowe lokaty. Od powstania powiatu skarżyskiego OSP z Sorbina bierze również udział w zawodach powiatowych, a także wojewódzkich reprezentując powiat.

 

s4s5

 

Sukcesy na szczeblu wojewódzkim :


IX 2004 r.; Wojewódzkie Zawody Sportowo- Pożarnicze w Opatowie, reprezentowanie powiatu skarżyskiego, IV miejsce- drużyna seniorów.
Sukcesy na szczeblu gminnym i powiatowym:
IX 1999 r.; I Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze w Skarżysku- Kam.,
III miejsce drużyna seniorów,
III miejsce drużyna juniorów.
IX 2001 r.; II Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze w Skarżysku- Kam.,
II miejsce drużyna seniorów,
III miejsce drużyna juniorów.
VII 2003 r.; II miejsce w gminnym turnieju „Szóstek piłkarskich drużyn OSP".
VII 2003 r.; III Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze w Skarżysku- Kam.,
I miejsce drużyna seniorów
III miejsce drużyna młodzieżowa.
VIII 2004 r.; I miejsce w gminnym turnieju „Szóstek piłkarskich drużyn OSP ",
król strzelców (Mariusz Kopeć) i najlepszy bramkarz (Sławomir Żak).
I 2005 r.; Gminny turniej tenisa stołowego drużyn OSP w Bliżynie,
I miejsce drużynowo,
I miejsce indywidualnie.
VI 2005 r.; Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze,
I miejsce seniorzy
I miejsce juniorzy
I miejsce dziewczęta.
IX 2005 r.; IV Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze w Skarżysku- Kam.,
I miejsce seniorzy,
III miejsce juniorzy,
I miejsca dziewczęta seniorzy i juniorzy.
I 2006 r.; Gminny turniej tenisa stołowego drużyn OSP w Bliżynie,
II miejsce drużynowo,
I miejsce indywidualnie: w kat. dziewczęta: Izabela Boczek;
w kat. chłopcy: Adrian Okła.

b1Ochotnicza Straż Pożarna w Bliżynie według oficjalnych źródeł powstała w 1923 roku, jednak inne źródła mówią o roku 1910. Początkowo straż nosiła nazwę „Towarzystwa Straży Ogniowej Ochotniczej". Pierwsza siedziba znajdowała się na terenie obecnego „Polifarbu", a w tamtych czasach – odlewni, później w budynku byłego kina „Millenium". Założycielami straży byli Rott Józef, Fornal Konstanty, Ślęzak Władysław, Rott Antoni, Dziubiński Franciszek, sekretarz gminy Majewski Stanisława, Bernatek Stanisław. W tym czasie naczelnikiem straży został Drecki Bolesław – zawiadowca w odlewni.

 

W dniu 15 sierpnia 1934 r. został poświęcony sztandar Towarzystwa. Pierwszym wozem, był wóz konny, który obecnie znajduje się w Warszawie w Muzeum Pożarnictwa. Pompa z tego wozu stoi przed budynkiem Powiatowej Straży Pożarnej w Skarżysku- Kamiennej. Poświęcony był on 16 maja 1937 roku.

 

b2Natomiast 19 września 1943 r. została przejęta i poświęcona nowa remiza zwana „Bożnicą" – ponieważ był to stary pożydowski dom modlitw. W latach 1939-45 OSP była jedyną legalną organizacją w okresie okupacji niemieckiej w Generalnej Guberni. W tym czasie zdobyto pierwszą motopompę - zaczątek przyszłej motoryzacji.

 

Rok 1945 rok był czasem odbudowy. OSP pierwsza stanęła do odbudowy zniszczeń i uzupełnienia braków w wyposażeniu strażackim. W okolicach Wielkiej Wsi znaleziono poniemiecki samochód, który po remoncie stał się pierwszym samochodem strażackim. W roku 1947 w czerwcu do Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach wpłynęło podanie w sprawie zarejestrowania stowarzyszenia pod nazwą: „Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bliżynie" OSP w Bliżynie zobowiązała się do: udzielania pomocy i ratunku w razie pożaru lub innych klęsk, jak również w akcji pomocy biernej przeciwlotniczej i przeciwgazowej oraz w innych przypadkach przewidzianych.

 

b3W 1963 roku zaczęto budować nową remizę strażacką, tą samą, która stoi i służy nam do dzisiaj. Inwestorami bezpośrednimi byli: OSP Bliżyn, Powiatowa Komenda Straży Pożarnych w Kielcach, inwestor naczelny – Wojewódzka Komenda Straży Pożarnych.

 

W projektowanym budynku miały znajdować się dwa garaże, kancelaria komendy, sala wykładowa, pomieszczenia sanitarne WC z natryskiem i umywalnią, magazyn sprzętu, wieża wspinalna, pomieszczenia komunikacji wewnętrznej, magazyn materiałów pędnych.

 

Według stanu na dzień 31.12.2006 r. jednostka OSP w Bliżynie liczy 30 członków czynnych oraz 7 kobiet. Terenem działania jednostki jest teren gminy. Od 1995 roku jednostka została włączona do krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego, w związku z czym może być dysponowana do akcji ratowniczo-gaśniczych na terenie całego kraju.

 

b4W listopadzie 1999 r. nastąpiło oficjalne przekazanie i poświęcenie nowego samochodu strażackiego GBAM. Jesienią 2001 roku odbyło się przekazanie i poświęcenie sztandaru jednostki. Corocznie z okazji Dnia Strażaka – organizowane są Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze, w których jednostka z Bliżyna jest zawsze w ścisłej czołówce.

 

We wrześniu 1999 r nasza drużyna zakwalifikowała się na Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze i zajęła I miejsce. W czerwcu 2000 roku OSP brała udział w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych. W 2001 r. na zawody powiatowe pojechały dwie drużyny. W maju 2002 roku w czasie powodzi jednostka stanęła na wysokości zadania. Strażacy przebywali w ciągłej akcji po 36 godzin. Również w czasie wycieku substancji ropopochodnych OSP Bliżyn wraz innymi jednostkami ciężko i z poświęceniem całymi dniami wypompowywali truciznę.

 

 

b5Oprócz statutowych działań OSP Bliżyn pomaga w akcjach charytatywnych i sportowych. Podczas I Powiatowych Mistrzostw w Tenisie Stołowym OSP – nasz druh Wyrzykowski Norbert zajął I miejsce, w kategorii dziewcząt Magdalena Foks II miejsce, w kategorii seniorów Andrzej Banaszewski I miejsce i Paweł Żak II miejsce.

 

 

 

 

 

Zarząd OSP Bliżyn (2021 r) : Czesław Szmalec – prezes, Wojciech Gołębiewski – wiceprezes, naczelnik, Tomasz Szcześniak – wiceprezes, Michał Mróz – zastępca naczelnika, Jakub Reguła – sekretarz, Henryk Przygoda – skarbnik, Paweł Dymarczyk – gospodarz, Anna Gołębiewska – kronikarz oraz Paweł Żak – członek. Komisja rewizyjna : Zbigniew Jedliński – przewodniczący oraz Sebastian Stronkowski – sekretarz oraz Artur Płatek – członek. 

man 03   ciężki samochód pożarniczy MAN (2022r)      

    20241116 123522

       lekki samochód pożarniczy Ford Ranger (2024r)

Nr rachunku bankowego (Konto do opłat różnych):
31 8520 0007 2001 0010 5688 0001
Urząd Gminy Bliżyn BS Suchedniów o/Bliżyn

Nr rachunku bankowego (Konto do opłat zagospodarowanie odpadami (śmieci))
84 8520 0007 2004 0010 5688 0061
Urząd Gminy Bliżyn BS Suchedniów o/Bliżyn


obywatel slider
Świętokrzyski Urząd WojewódzkiUrząd MarszlkowskiPowiat Skarżyski